Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwestorzy wyprzedają złotego. Choć nie mają powodu

0
Podziel się:

Wczorajsza informacja o konieczności rozpisania nowych wyborów w Grecji jeszcze bardziej popsuła i tak już nie najlepsze nastroje.

Inwestorzy wyprzedają złotego. Choć nie mają powodu

Na to doniesienie zwieszeniem przeceny zareagowały mniej pewne aktywa. Kurs eurodolara obniżył się do poziomu 1,2725, gdzie za sprawą nieco lepszych nastrojów amerykańskich inwestorów doszło do konsolidacji. Jednak pozytywne podejście zza oceanem szybko się wyczerpało. Wzrost obaw mocno uwidocznił się także wśród uczestników azjatyckich obrotów.

Dziś na początku sesji europejskiej kurs głównej pary przebił się przez poziom 1,27, co otworzyło drogę do dalszych spadków w kierunku styczniowych minimów. Przetestowanie tych poziomów wydaje się bardzo możliwe zwłaszcza, że utrzymujących się sentyment na rynku nie sprzyja kupowaniu bardziej ryzykownych aktywów. Inwestorzy są bowiem na etapie dyskontowania wczorajszych doniesień i ewentualnych ich konsekwencji, które mogą być bardzo poważne.

Rozważanym obecnie tematem jest kwestia opuszczenia przez Grecję Strefy Euro. Taki scenariusz jest zapewne przygotowywany mimo tego, że podczas wczorajszego spotkania prezydenta Francji i kanclerz Niemiec zadeklarowano chęć zatrzymania Grecji w Strefie Euro. Wczoraj jednak możliwość wykluczenia Hellady wyraziła szefowa MFW. Christine Lagarde powiedziała, że trzeba być przygotowanym technicznie na taką ewentualność. Widać zatem, że prawdopodobieństwo zrealizowania się tego scenariusza jest coraz wyższe i może jeszcze przez dłuższy czas negatywnie oddziaływać na wycenę euro.

Pary złotowe pędzą do góry

Obecna sytuacja panująca na szerokim rynku bardzo mocno odciska się na krajowym rynku walutowym. Inwestorzy w obawie o wyjście Grecji ze Strefy Euro szybko zmniejszają swoje zaangażowanie w mniej pewne aktywa. Doskonałym obrazem ucieczki od ryzyka jest zachowanie par złotowych, które bez większych problemów przebijają się przez kolejne opory. W obecnej sytuacji trudno szukać czynników, które mogłyby ustabilizować szalejące notowania.

Większość bowiem informacji dotyczące polskiej gospodarki są pomijane. W zahamowaniu przeceny złotego nie pomogły pozytywne wypowiedzi ze strony agencji analityka agencji Fitch, który stwierdził, że dalsza obniżka długu (poniżej 54% PKB w 2013 r.) będzie impulsem do podniesienia ratingu. Ta informacja nie przyciągnęła jednak uwagi inwestorów, którzy byli zajęci ucieczką od złotego. Pędzące do góry notowania zatrzymały się dziś o poranku na poziomie 4,40zł za euro i 3,4650 zł za dolara.

Kolejna spora dawka danych

Środa jest kolejnym dniem kiedy kalendarium makroekonomiczne jest wypełnione po brzegi. Pierwszy odczyt o godzinie 11:00 będzie dotyczyły inflacji konsumenckiej w Strefie Euro. Według analityków w kwietniu tempom wzrostu cen ma się zmniejszyć o 0,1% do poziomu 2,6% r/r. O tej samej godzinie opublikowany zostanie bilans handlu zagranicznego. Oczekuje się nadwyżki w wysokości 4 mld EUR, czyli o 1,2 mld więcej niż w poprzednim okresie. Następnie o 14:00 ogłoszone zostanie saldo rachunku bieżącego dla Polski. Eksperci oczekują zmniejszenia deficytu z poziomu 1,585 mld EUR do 1,003 mld EUR.

Kolejne ważne publikacje o 14:30 będą dotyczyć amerykańskiego rynku nieruchomości. Liczba pozwoleń na budowę domów ma wynieść 725 tys., czyli 39 tys. mniej niż w poprzednim okresie. Wzrost ma zanotować liczba rozpoczętych budów domów, która według założeń ma wynieść 683 tys., czyli o 29 tys. więcej niż w marcu. O tej samej godzinie opublikowana zostanie dynamika produkcji przemysłowej w USA, która po okresie stagnacji ma wzrosnąć o 0,6% m/m

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.