Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irlandia nadal na pierwszym planie

0
Podziel się:

Sytuacja makroekonomiczna na świecie nie ulega ostatnio większym zmianom, cały czas obawy budzi niepewna przyszłość finansowa Irlandii.

Irlandia nadal na pierwszym planie

Sytuacja makroekonomiczna na świecie nie ulega ostatnio większym zmianom, cały czas obawy budzi niepewna przyszłość finansowa Irlandii. Dlatego większa część inwestorów nadal woli nie podejmować zbyt dużego ryzyka i inwestuje w aktywa dolarowe, przez co kurs EUR/USD przesuwa się coraz niżej.

Takiego scenariusza nie pomogły zmienić wczorajsze znacznie lepsze od prognoz dane o indeksie ZEW, który zanotował niespodziewany mocny wzrost. Główna para walutowa znajduje się dziś rano tuż pod poziomem 1,35 i wciąż nie widać silnych impulsów do wzrostów.

Złoty cierpi przez sentyment do ryzyka

Niepewność co do sytuacji Irlandii niestety w dalszym ciągu wpływa negatywnie na postrzeganie innych rozwijających się gospodarek, m.in. Polski. Spadek popytu na ryzyko odbija się na kondycji polskiej waluty, która od kilku dni traci na wartości. Kurs EUR/PLN znajduje się już ponad poziomem 3,96, a para USD/PLN przebiła się przez opór 2,90 i znajduje się obecnie na 2,94. Losy złotego są aktualnie silnie powiązane z nastrojami globalnymi, dlatego jedynie duża grupa pozytywnych informacji makro może pomóc powstrzymać osłabianie złotego.

Grupa danych zza oceanu

Dziś na rynek napłyną istotne dane jedynie ze Stanów Zjednoczonych. Wszystkie pojawią się o godzinie 14:30, więc do tego czasu to analiza techniczna może być dla inwestorów ważniejsza. Po południu poznamy z jednej strony informacje o inflacji CPI oraz inflacji bazowej CPI, a z drugiej strony dane z rynku nieruchomości. W przypadku inflacji spodziewane są odczyty odpowiednio 0,3 proc. miesięcznie (poprzednio 0,1 proc.) i 0,1 proc. miesięcznie (poprzednio 0,0 procent). Natomiast danymi z rynku nieruchomości będą liczba wydanych pozwoleń na budowę domów (prognozy rynkowe wskazują, że wzrosła ona z 547 tys. do 570 tys.) oraz liczba rozpoczętych budów (ma ona spaść z 610 tys. poprzednio do 600 tys. obecnie).

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)