Notowania

komentarze walutowe
28.01.2014 17:21

Jedna, mało ważna publikacja...

... potrafiła dzisiaj wybić inwestorów z przyjętego wcześniej rytmu. Mowa tutaj o dynamice na dobra trwałego użytku, która nieoczekiwanie spadła w grudniu o 4,3 proc. w ujęciu miesięcznym.

Podziel się
Dodaj komentarz

... potrafiła dzisiaj wybić inwestorów z przyjętego wcześniej _ rytmu _. Mowa tutaj o dynamice na dobra trwałego użytku, która nieoczekiwanie spadła w grudniu o 4,3 proc. w ujęciu miesięcznym (oczekiwano wzrostu o 1,8 proc.) - można domniemywać, że znów za sprawą Boeinga (po wyłączeniu lotnictwa zamówienia spadły jedynie o 1,3 proc.).

Warto jednak zaznaczyć, że dane, które poznaliśmy dzisiaj o godz. 14:30 zwyczajowo cechują się dość dużą zmiennością i nie należy na ich bazie... wyciągać średnioterminowych wniosków. A można się domyśleć, że część inwestorów natychmiast odniosła dzisiejsze dane do jutrzejszej decyzji FED. Tymczasem nic nie wskazuje na to, aby miało nie dojść do redukcji QE3 o kolejne 10 mld USD. Warto w tym celu zerknąć też na wykres rentowności obligacji rządu USA, które od dwóch dni idą w górę i odrabiają wcześniejszy spadek.

Zwłaszcza, że kolejne publikacje makro z USA, jakie poznaliśmy dzisiaj były już dobre. Na uwagę zasługuje zwłaszcza mocny wzrost styczniowego indeksu zaufania konsumentów Conference Board do 80,7 pkt. z 77,5 pkt. Niezły był też indeks FED z Richmond, chociaż w styczniu wyniósł 12 pkt. wobec 13 pkt. w grudniu.

Razem z pozostałymi, które już poznaliśmy (Nowy Jork, Filadelfia, Dallas) wyłania nam się obraz, który nieco przeczy słabości indeksu PMI dla przemysłu, którego wstępny odczyt poznaliśmy w ubiegłym tygodniu. Zobaczymy, co pokaże kluczowy ISM, który poznamy w poniedziałek 3 lutego.

Może on stać się wsparciem dla spekulacji o możliwości... zwiększenia skali redukcji QE3 przez FED poczynając od marcowego posiedzenia. Ta kombinacja wydarzeń, może dać mocny impuls spadkowy dla EUR/USD (zwłaszcza, że 6 lutego mamy posiedzenie ECB, a rynek będzie się obawiał, czy Draghi nie wyciągnie „jakiegoś królika z kapelusza").

Na razie układ EUR/USD został nieco zaburzony dzisiejszą publikacją z godz. 14:30 – w efekcie powróciliśmy powyżej naruszonej wcześniej strefy 1,3645-50, która teraz na powrót próbuje być wsparciem. Opór to testowane dzisiaj okolice 1,3685. Układ wykresu przemawia jednak za ponownym zejściem poniżej 1,3645 w najbliższych godzinach. Rynek zdaje się realizować scenariusz spadku do 1,3510-30 w tym tygodniu.

Dzisiaj wieczorem kluczowy punkt kalendarza to decyzja Banku Turcji, którą poznamy o godz. 23:00. Będzie mieć ona wpływ na rynki wschodzące, w tym na złotego. Warto obserwować USD/PLN.

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz