Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejny dzień wysypu danych

0
Podziel się:

Dolar umacnia się dziś wobec wszystkich walut z grona G10.

Kolejny dzień wysypu danych
(TMS Brokers S.A.)

EUR/USD w godzinach nocnych osunął się z 1,3630 do 1,3610. EUR/PLN odnotował wczoraj solidny, bo około 1,5 groszowy wzrost, natomiast USD/PLN wciąż oscyluje wokół poziomu 3,05. Dolar umacnia się dziś wobec wszystkich walut z grona G10.

Między 9:15, a 10:00 poznamy dane PMI dotyczące usług w strefie euro. Prognozy dla zbiorczego indeksu wynoszą 53,5 pkt. Mogłyby być one jeszcze lepsze, gdyby nie wciąż będąca w słabej kondycji gospodarka francuska. Odczyt usługowego PMI dla tego kraju ma wynieść zaledwie 49,2 pkt. Na przeciwległym biegunie znajdują się Niemcy, którzy są obecnie jedynym motorem napędowym wzrostu w strefie euro.

PMI dla usług naszych zachodnich sąsiadów ma wynieść 56,4 pkt. Powyżej granicznej wartości 50 pkt. według prognoz mają znaleźć się także odczyty z Hiszpanii (56,1 pkt.) i Włoch (51,4 pkt.). O 11:00 poznamy drugi odczyt dotyczący PKB w strefie euro. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami ma on wynieść 0,9 proc. r/r i 0,2 proc. w ujęciu kwartalnym. Niewiele wskazuje na możliwość rewizji tych odczytów.

W nocy poznaliśmy dane z australijskiej gospodarki. Jej tempo wzrostu w 1 kwartale 2014 wyniosło 3,5 proc. r/r. Był to odczyt powyżej konsensusu, potwierdzający silny wzrost i odporność na szoki zewnętrzne. Australijska gospodarka nie była w recesji już od 22 lat. W ujęciu kwartalnym wzrost PKB wyniósł 1,1 proc. i był to najlepszy wynik od 2 lat.

Na dzisiaj zaplanowano kilka ważnych publikacji ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsza z nich ujrzy światło dzienne o godz. 14:15 i będzie to raport ADP na temat zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Jest on już tradycyjnie wskazówką przed piątkowymi payrollami. Konsensus zakłada pojawienie się 210 tys. nowych miejsc pracy w maju, co oznaczałoby spadek o 10 tys. wobec poprzedniego miesiąca.

Na godz. 16:00 zaplanowano odczyt dotyczący ISM w sektorze pozaprzemysłowym. Rynkowy konsensus zakłada wzrost z 55,2 pkt. w kwietniu do 55,5 pkt. w maju. Oby obyło się bez problemów, które miały miejsce w poniedziałek, w związku z publikacją przemysłowego ISM. O godz. 20:00 opublikowana zostanie Beżowa Księga, w której rynek doszukiwać się będzie informacji na temat ożywienia gospodarki po srogiej zimie.

Prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest niezerowe powiedział prezes NBP Marek Belka na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP. Jest tak, ponieważ inflacja nie rośnie zgodnie z oczekiwaniami, a rosną realne stopy procentowe, na które Rada bardzo często zwracała uwagę na wcześniejszych spotkaniach. Jeśli chodzi o komunikat to w porównaniu z zeszłym miesiącem usunięto fragment, że stopy powinny pozostać stabilne co najmniej do końca III kwartału. Zmodyfikowano także zapis o tym, że presja na wzrost inflacji pozostanie _ ograniczona _ na _ bardzo niska _. Zmianie uległ również fragment o ewentualnym dostosowaniu stóp po zapoznaniu się z nowymi informacjami i lipcową projekcją NBP.

Jak jak wspominaliśmy to właśnie lipcowa projekcja będzie dogodnym momentem na zakomunikowanie zmian w polityce pieniężnej. Naszym zdaniem Rada nie obniży stóp z uwagi na to, że deflacja będzie miała charakter przejściowy wynikający z efektów bazy oraz z cen surowców energetycznych i żywności. Niemniej jednak dłuższe utrzymanie się pesymistycznych perspektyw dla wzrostu inflacji będzie oddalać w czasie termin pierwszych podwyżek stóp.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)