Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lekkie wahania na korzyść PLN

0
Podziel się

Dzisiejsza sesja do wczesnych godzin popołudniowych była bardzo spokojna, momentami wręcz nudna.

bEijQtud

Dzisiejsza sesja do wczesnych godzin popołudniowych była bardzo spokojna, momentami wręcz nudna.

Nasza waluta minimalnie zyskiwała wobec euro oraz dolara, a kurs EURPLN oscylował w okolicach poziomu 3,77 natomiast USDPLN 2,91. Również najbardziej płynna para walutowa jaką jest EURUSD pozostawała stabilna testując poziom 1,30 i poruszała się w wąskim przedziale wahań.

Pierwsze informacje napłynęły o godzinie 10:00 z Polski. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że sprzedaż detaliczna wzrosła w ujęciu rocznym o 7,9 proc., niżej niż konsensus rynkowy, który zakładał dynamikę na poziomie 8,7 proc. r/r. Nadal dynamicznie rosła sprzedaż mebli i sprzętu RTV i AGD (21,4 proc. r/r) jednak już nie tak szybko jak w poprzednich miesiącach a największy spadek zanotował sektor motoryzacyjny, gdzie sprzedaż pojazdów mechanicznych spadła ponad 11 proc. w ujęciu rocznym.

bEijQtuf

Zgodnie z oczekiwaniami stopa bezrobocia spadła do poziomu 8,8 proc. wobec 8,9 proc. miesiąc wcześniej. Na kolejną informację z naszego kraju, czekaliśmy do godziny 14:10, kiedy to Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła obniżkę stóp procentowych o 25pb. Decyzja była dość zaskakująca ale część uczestników rynku się z nią liczyła i dlatego nie miała większego wpływu na zachowanie się naszej waluty.

Najprawdopodobniej od dzisiejszej decyzji Rada rozpocznie serię obniżek kosztu pieniądza i można się spodziewać, że będzie to robiła stopniowo, małymi ruchami po 25pb (podobnie działała, jeżeli chodzi o podwyżki), gdyż większe ruchy mogły by być negatywnie odebrane przez rynek a należy pamiętać również, że inflacja nadal znajduje się powyżej celu inflacyjnego. Dzisiejsza decyzja będzie miała efekt raczej kosmetyczny, nie przełoży się to widocznie na realną gospodarkę, jednak Rada dała sygnał, że jest gotowa działać, aby zapobiec mocnemu hamowaniu naszej gospodarki.

Ważną informację podała dziś Komisja Europejska. Pakiet stymulacyjny o wartości 200 mld euro, którego celem jest wsparcie gospodarek państw Unii Europejskiej w czasach kryzysu, został dziś zatwierdzony. 170 mld euro będzie pochodzić z budżetów państw członkowskich, natomiast pozostałe 30 mld euro ma pochodzić z budżetu UE i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jako kierunki przeznaczenia środków wymieniane są plan wsparcia branży motoryzacyjnej, rozwój szerokopasmowego Internetu, czy też przyspieszona wypłata środków z funduszy strukturalnych.

Od 14:30 rozpoczęła się seria publikacji makroekonomicznych z USA. Zamówienia na dobra trwałego użytku w październiku spadły o 6,2 proc. m/m wobec spadku o 0,2 proc. we wrześniu. Spadek był głębszy od oczekiwań, których konsensus wynosił -2,5 proc. w ujęciu miesięcznym. Dodatkowo zamówienia na dobra trwałego bez środków transportu spadły o 4,4 proc. m/m wobec prognozowanego spadku o 1,5 proc.

bEijQtul

Wskaźnik bazowych wydatków konsumpcyjnych w październiku pozostał na niezmienionym poziomie względem września. Spodziewano się wzrostu o 0,1 proc. m/m. Indeks Chicago PMI, obrazujący aktywność sektora wytwórczego w okręgu Chicago spadł w listopadzie do poziomu 33,8 pkt z 37,8 pkt w październiku. Odczyt był gorszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się spadku do 36,5 pkt. Indeks nastroju konsumentów, publikowany przez Uniwersytet Michigan w listopadzie zanotował spadek do poziomu 55,3 pkt. wobec oczekiwanych 57,0 punktów. Miesiąc wcześniej indeks wynosił 57,9 pkt. Ostatnie dane dotyczyły rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów spadła w ujęciu miesięcznym o 5,3 proc. Wszystkie te informacje pomimo, że niekorzystne, nie osłabiły dolara.

bEijQtuG
komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
KOMENTARZE
(0)