Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Na rynku złotego czekają na Greków

0
Podziel się:

Początek nowego tygodnia przynosi umocnienie złotego, który notowany jest następująco: 4,1652 PLN wobec euro, 3,1523 PLN za dolara amerykańskiego oraz 3,4445 PLN względem franka szwajcarskiego.

Na rynku złotego czekają na Greków

Mocne otwarcie na rynku złotego jest bezpośrednią pochodną zachowania kursu eurodolara, gdzie inwestorzy pozycjonują się przed dzisiejszym szczytem Ministrów Strefy Euro. Szeroki konsensus zakłada, iż uda się najpewniej wypracować częściowe lub całkowite porozumienie.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na dość pesymistyczne stanowisko ze strony Niemiec, Finlandii i Holandii, który ministrowie nie wierzą w skuteczność reform zaproponowanych przez Greków. W związku z czym możliwe jest nieoficjalne przeforsowanie jedynie części pomocy (pozwalającej wywiązać się Helladzie z praw wynikających z długu zapadającego 20 marca) lub utworzenie oddzielnego konta nadzorowanego przez przedstawicieli Unijnych.

Dodatkowo ostatnie doniesienia z MFW wskazują, iż instytucja zakłada, że obecny plan reform pozwoli jedynie na osiągniecie poziomu 129 proc. długu w relacji do PKB w roku 2020r. Tymczasem pierwotne założenia mówiły o poziomie 120 procent. Stąd też dzisiejsze pozytywne nastroje mogą zostać schłodzone w godzinach popołudniowych w przypadku nie-przekazania całościowej kwoty 130 mld EUR, bądź też nie dopięcia wszystkich szczegółów kolejnej transzy pomocowej.

W przypadku informacji płynących z kraju warto wspomnieć piątkową prognozę Ministerstwa Gospodarki. Resort zakłada, iż odczyt produkcji przemysłowej (styczeń 9,00 proc. w skali roku) w lutym może znacznie spowolnić, nawet poniżej dynamiki 8,00 proc. w skali roku.

Przy rozpoczynającym się jutro roboczym posiedzeniu RPP, gremium najprawdopodobniej przyjrzy się uważniej projekcjom gospodarczym w świetle ostatniego niższego od oczekiwań odczytu inflacyjnego. Spadek wzrostu cen najprawdopodobniej doprowadzi do schłodzenia opinii decydentów odnośnie potencjalnego zacieśniania polityki monetarnej, co w połączeniu z najnowszą projekcją MG dla produkcji przemysłowej zakładającą nieznaczne spowolnienie dynamiki, sugeruje, iż podczas marcowego posiedzenia RPP pojawią się bardziej neutralne głosy zakładające status wait&see przynajmniej do momentu publikacji projekcji inflacyjnej NBP.

Dzisiejszy handel na rynkach powinien raczej przebiegać pod znakiem obniżonej zmienności z uwagi na brak obrotu w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Z drugiej strony informacje, które mogłyby zaskoczyć rynek mogą spotkać się z większą reakcją niż zazwyczaj z uwagi na spłycenie rynku z powodu braku instytucji amerykańskich, tym bardziej, iż godziny sesji amerykańskiej wstępnie pokrywają się z terminem spotkania Ministrów Finansów Euro-Strefy.

W kalendarzu brak jest istotnych publikacji makroekonomicznych dla gospodarki Polskiej, tak więc złoty podczas dzisiejszego i jutrzejszego handlu podatny będzie całkowicie na kształtowanie się nastrojów na rynkach globalnych. Tym bardziej, iż poza wyczekiwaniem na decyzje ws. Grecji będziemy świadkami aukcji długu przeprowadzanych przez Francję oraz EFSF.

Z technicznego punktu widzenia otwarcie notowań za pomocą luki w dół, sugeruje, iż inwestorzy zakładają raczej pozytywne rozstrzygnięcie w sprawie dzisiejszego szczytu Ministrów Finansów Strefy Euro. Jednak przynajmniej do podania informacji po godzinie 15:30 skala optymizmu wydaje się lekko przesadzona. Weekendowe wypowiedzi niemieckiego Ministra Finansów, Wolfganga Scheuble, sugerują, iż może dojść jeszcze do potencjalnych komplikacji w tym zakresie.

EUR/PLN: Pomimo otwarcia luką w dół, notowania wyraźnie próbują zamknąć ten obszar, negując wcześniejszą wymowę sygnału. Podczas dzisiejszego, płytkiego handlu notowania powinny dotrzeć w rejon oporu na 4,18 PLN, czekając na dalsze impulsy ze szczytu Euro-Strefy.

USD/PLN: Rozpoczęcie handlu w nowym tygodniu przyniosło od razu test średniej 200-sesyjnej. Popyt jak dotąd zdołał obronić ten popularny wskaźnik generując korektę wzrostową. Podobnie jak w przypadku EUR/PLN spodziewać się można podejścia pod 3,17 PLN – co nie oznaczać będzie jeszcze zamknięcia spadkowej luki, która znajduje się dopiero na poziomie 3,175 PLN.

CHF/PLN: Notowania szybkim ruchem oddaliły się od paru-miesięcznych minimów i ponownie skierowały w obszar konsolidacji w zakresie 3,45-3,47 PLN, w którym najpewniej pozostaną w trakcie dzisiejszej sesji.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)