Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Na złotym nieco spokojniej

0
Podziel się:

Wtorek na krajowym rynku walutowym nie wniósł żadnych, większych rozstrzygnięć. Nadal krajowa waluta utrzymuje przewagę na większości par. Stabilizująco na zachowanie złotego wpłynęło uspokojenie nastrojów na głównych parach, gdzie inwestorzy wyczekują na dzisiejszy komunikat po posiedzeniu FOMC.

Skoro o stopach procentowych mowa, to zapewne warto zwrócić uwagę również na dzisiejszą konferencję po posiedzeniu naszej RPP, gdzie uzasadniana będzie decyzja (szacuje się, że stopy pozostaną bez zmian, czyli na poziomie 4%).

Na zachowanie rynku nie zdołały również wczoraj wpłynąć publikacje makroekonomiczne, bowiem większość z nich w sporej mierze pokrywała się z oczekiwaniami.

Nieco lepsza od prognoz okazała się sprzedaż detaliczna (14,5% vs. 13,3%) oraz stopa bezrobocia (15,2% vs. 15,3%), ale najważniejsze z punktu widzenia decyzji RPP i wydźwięku komunikatu były dane na temat inflacji bazowej netto we wrześniu, która akurat była zgodna z prognozami i wyniosła 1,4%.

USD/PLN
Wczorajsze wahania na dolarze na głównych parach nie miały większego przełożenia na zachowanie dolara względem złotego. Kurs nadal znajduje się w rejonie kanału spadkowego i obecnie można zakładać, że sprzedający będą się starali doprowadzić do przetestowania okolic ograniczenia górnego, które aktualnie zlokalizowane jest przy cenie 3,1040. Jeśli mamy mówić o możliwości dalszego umocnienia amerykańskiej waluty (np. w kierunku 3,15), to poziom ten musiałby zostać przełamany, co z kolei winno wciągnąć do gry na zwyżkę kolejnych kupujących. W ramach wsparcia zwróciłbym uwagę na 3,0550.

EUR/PLN
Na eurozłotym obserwowaliśmy nieznaczną presję spadku wartości krajowej waluty. Można to zawdzięczać poniedziałkowemu zatrzymaniu spadku kursu w rejonie sierpniowych dołków, co przy uspokojeniu sytuacji na głównych parach skutkuje teraz wywieraniem presji na odbicie z rejonu tego stosunkowo istotnego wsparcia (3,85). Można więc zakładać, że impulsem do dalszego wzrostu wartości złotego byłoby przełamanie 3,85 (m.in. przez realizację zleceń obronnych dla długich pozycji w euro), natomiast o zmianie krótkoterminowej sytuacji, która jednak cały czas sprzyja krajowej walucie, można by mówić w przypadku wyjście powyżej strefy 3,91 - 3,9250.

PLN BASKET
Tutaj sytuacja techniczna nadal pozostaje bez zmian. Wczorajszy dzień stał pod znakiem symbolicznego umocnienia koszyka, co jednak wiązać można z oscylacjami kursu w zakresie mniej więcej analogicznego kanału spadkowego, jaki wyznaczyć można również na dolarze względem złotego. Wczorajszy dzień zakończyliśmy blisko jego górnego ograniczenia, czyli w rejonie 3,49, zatem jeśli udałoby się bykom doprowadzić do przełamania tego poziomu, mógłby być tu impuls do pogłębienia korekty fali aprecjacji złotego z ostatnich tygodni.

GBP/PLN
Wczorajszy dzień stał pod znakiem nieco bardziej wyraźnego osłabienia złotego względem brytyjskiej waluty. Można to jednak zawdzięczać odbiciu od wsparcia w rejonie 5,74 oraz generalnie sporej wolatywności na tej parze. Obecnie najbliższym oporem są zeszłotygodniowe maksima, zlokalizowane przy cenie 5,8350. Jeśli zostałyby one przekroczone, należałoby się wówczas spodziewać dalszego osłabienia złotego w kierunku 5,93. Jeśli natomiast chodzi o najbliższe wsparcie, to takowego doszukiwałbym się teraz przy cenie 5,74 i jego przekroczenie winno sprowadzić kurs w stronę sierpniowych dołków przy 5,69.

CHF/PLN
Stosunkowo spokojnie minął wtorek na parze franka szwajcarskiego względem krajowej waluty. Tutaj byki od kilku dni walczą o utrzymanie wsparcia przy cenie 2,4250 - 2,43. Cała wymowa tej konsolidacji przy minimach jest oczywiście negatywna i należy zakładać, że jeśli wspomniany zakres zostałby przekroczony, winno się to przełożyć na wyznaczenie kolejnej fali spadkowej. Następnego poziomu docelowego doszukiwałbym się wówczas w rejonie 2,39. Jeśli natomiast chodzi o opory, to te niezmiennie zlokalizowane są w zakresie 2,4600/60.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)