Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Niższa inflacja

0
Podziel się:

Według danych GUS w czerwcu inflacja wyniosła 3,5% r/r, czyli mniej niż oczekiwał rynek (3,6%) i niż wynosiła nasza prognoza (3,8%).

Niższa inflacja

Wyraźnie wyższe ceny mięsa notowane na targowiskach nie przełożyły się póki co wyraźniej na ceny żywności w indeksie CPI. Te obniżyły się o 1,1% w ujęciu miesięcznym, co odpowiada podobnym sezonowym obniżkom notowanym w poprzednich latach. Zgodnie z oczekiwaniami bardzo duży wzrost cen miał miejsce w przypadku paliw, które w czerwcu podrożały niemal o 7%. Mimo, iż na stacjach paliw ceny już zaczynają się obniżać, ze względu na pomiar cen, w lipcowej inflacji prawdopodobnie znów odnotujemy wzrost w tej kategorii, choć zapewne znacznie mniejszy. W kolejnych dwóch miesiącach należy spodziewać się inflacji na poziomie zbliżonym do lipcowego. Dane nie zmieniają naszych oczekiwań na kolejną obniżkę stóp procentowych, która może mieć miejsce we wrześniu.

Na rachunku bieżącym w maju odnotowano z kolei dość dużą nadwyżkę. Wyniosła ona 207 mln EUR i jest w dużym stopniu zasługą większych od oczekiwanych przychodów w rachunku transferów bieżących, co może odzwierciedlać m.in. rosnącą atrakcyjność handlu przygranicznego (ze względu na efekty kursowe).

Nadal słabo wyglądają wolumeny handlowe. Dynamika eksportu w euro była niska (-23,8% r/r), jeszcze niższa była dynamika importu (-32,8% r/r), co mogłoby sugerować ograniczanie nakładów inwestycyjnych oraz działanie efektu kursowego. Dane o bilansie płatniczym są generalnie korzystne dla złotego, jednak nie zareagował on znacząco na publikacje GUS i NBP. Polska waluta zyskuje wobec poprawiających się nastrojów na globalnych rynkach i para EURPLN (notowana o 14:20 na poziomie 4,3470) jest już całkiem blisko wsparcia na poziomie 4,3340.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)