Notowania

dziś w money
07.10.2008 08:58

Niższe stopy w Australii, bez zmian w Japonii

Bank Rezerw Australii (RBA) na dzisiejszym posiedzeniu, zdecydował się obniżyć stopy procentowe aż o 100 punktów bazowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Bank Rezerw Australii (RBA) na dzisiejszym posiedzeniu, zdecydował się obniżyć stopy procentowe aż o 100 punktów bazowych. *

Obecnie główna stopa w Australii kształtuje się na poziomie 6 proc. Decyzja RBA, która mocno zaskoczyła rynek, prognozujący cięcie kosztu pieniądza na poziomie 50 pb, jest odpowiedzią na obecny kryzys finansowy i sygnały osłabienia tempa wzrostu gospodarczego w Australii.

Dzisiejsza obniżka stóp nie jest pierwszą taką decyzją, zmierzającą do wzmocnienia australijskiej gospodarki. Wcześniej bank wykonał podobny ruch, tyle że w mniejszej skali (25 pb), na wrześniowym posiedzeniu, sprowadzając główną stopę z 12-letniego maksimum na poziomie 7,25 proc. do 7 proc.

Ostatnie dwie obniżki stóp procentowych przez Bank Rezerw Australii stanowią zwrot o 180 stopni w polityce banku, który jeszcze w pierwszym kwartale br. stopy podwyższał. Wzrosły one wówczas z poziomu 6,75 proc. do 7,25 proc.

Dziś decyzję ws. stóp podejmował również Bank Japonii. Tym razem niespodzianki nie było, na zakończonym nad ranem dwudniowym posiedzeniu, bank pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,5 proc. Decyzja zapadła jednogłośnie.

Ostatni raz BoJ zmienił poziom stóp procentowych w lutym 2007 roku, podwyższając je wtedy o 25 pb do obecnych 0,5 proc. Wcześniej, również o 25 pb, stopy w Japonii wzrosły w lipcu 2006 roku, kończąc wówczas prawie sześcioletnią politykę zerowych.

Posiedzenie RBA i BoJ to nie jedyne takie posiedzenie banków centralnych w tym tygodniu. W środę rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Banku Anglii (BoE). Inwestorzy oczekują, że BoE obniży koszt pieniądza o 25 pb, sprowadzają główną stopę do poziomu 4,75 proc.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz