Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odwrót od obligacji krajów PIIGS

0
Podziel się:

Bardzo silny wzrost ich wartości w tym roku wydaje się wyhamowywać w tym miesiącu.

EUR/USD po wcześniejszych silnych spadkach, od połowy ubiegłego tygodnia porusza się w trendzie bocznym. Wczorajsza zmienność wyniosła 35 pipsów. Złoty pozostaje stabilny. Kurs EUR/PLN wynosi około 4,19, a USD/PLN 3,06.

Na rynku widoczny jest wyraźny odwrót od obligacji krajów PIIGS. Bardzo silny wzrost ich wartości w tym roku wydaje się wyhamowywać w tym miesiącu. Od ubiegłej środy rentowności włoskich obligacji 10-letnich poszybowały w górę o niemal 25 pb Hiszpańskie 10-latki poszły w górę o prawie 15 pb Portugalskie osiągnęły dołek nico wcześniej bo 8 maja, a obecnie znajdują się ponad 40 pb powyżej niego. Greckie 10-latki są już 80 pb powyżej tegorocznego dołka. Najmniejszy wzrost odnotowały irlandzkie 10-latki, które poszły górę o niecałe 10 pb.

Najważniejszym wydarzeniem w dzisiejszym kalendarzy makro jest publikacja dotycząca inflacji w Wielkiej Brytanii. Będą to dane za kwiecień. Konsensus zakłada odczyt CPI na poziomie 1,7 proc. r/r oraz 03 proc. m/m. O godz. 10:00 poznamy PKB Norwegii w I kwartale 2014. Oczekiwania wynoszą 1,0 proc. w ujęciu kwartalnym.

Dolar australijski stracił w nocy wobec wszystkich walut z grupy G10. W większość przypadków było to około 0,5 proc. Ta deprecjacja wywołana została opublikowanymi zapiskami z posiedzenia RBA, choć były one utrzymane w podobnym do oświadczenia z 9 maja tonie. Wpływ na spadek wartości AUD miało też wystąpienie Guya Debelle, który starał się osłabiać dolara australijskiego poprzez słowną interwencję.

Polska: produkcja utrzyma się na ścieżce wzrostu

Wzrost produkcji będzie utrzymywał się na podobnym poziomie – szacujemy, że w kwietniu wzrosła ona o 5,1 proc. r/r. Badania ankietowe GUS wskazują na mocny wzrost subindeksu bieżącej produkcji, jednak warto zwrócić uwagę, że w kwietniu występuje dość istotny efekt sezonowy w tych badaniach. Prognoza zakładająca niewielkie wyhamowanie wzrostu produkcji jest wspierana przez niższą wartość indeksu PMI, który w kwietniu spadł o 1,9 pkt.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)