Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Optymiści górą?

0
Podziel się:

Widać, że można postawić różne interpretacje tego samego faktu, co stało się po piątkowym wystąpieniu szefa FED.

Optymiści górą?

Widać, że można postawić różne interpretacje tego samego faktu, co stało się po piątkowym wystąpieniu szefa FED. To, że Ben Bernanke tak naprawdę odłożył problemy _ na półkę _ nie zirytowało nadmiernie inwestorów – założyli oni, że FOMC będzie skłonny użyć koniecznych narzędzi, jeżeli będzie taka potrzeba.

To, że szef FED nie forsował konkretnych rozwiązań już teraz, może świadczyć o tym, że sytuacja nie jest (jeszcze) taka zła. W efekcie piątkowy handel na Wall Street zakończył się zwyżkami – globalny apetyt na ryzyko powrócił, co stało się pretekstem do wyraźnego osłabienia się dolara. Czy optymizmu starczy na dłużej? Wątpliwe....

W piątek agencja Reuters poinformowała powołując się na swoje źródła, iż Grecja może nie spełnić założonego na ten rok spadku deficytu budżetowego do 7,6 proc. PKB. Spekulacje te pojawiły się przed zaplanowaną na ten tydzień wizytą przedstawicieli Trójki (MFW,KE i ECB), która ma ocenić realizację dotychczasowych zobowiązań.

Jeżeli pojawią się _ zastrzeżenia _ to na rynku pojawią się obawy związane z prawdopodobieństwem wypłaty kolejnej transzy pomocy finansowej, jaka była przyznana jeszcze w 2010 r. Z kolei w sobotę szefowa MFW, Christine Lagarde stwierdziła, iż globalna gospodarka stoi przed groźbą recesji i wezwała do szybkiego podjęcia skoordynowanych działań, mających na celu wsparcie gospodarczego ożywienia.

Odniosła się też do sytuacji europejskich banków – jej zdaniem mogą one wymagać dokapitalizowania. O tym, że globalną gospodarkę czekają trudności, wspomniał też szef Europejskiego Banku Centralnego, J.C.Trichet.

Dzisiejszy Telegraph pisze też o możliwych problemach niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Niemieckie media podają, iż nawet 23 członków rządowej koalicji może głosować przeciwko nowemu pakietowi pomocowemu dla Grecji (w końcu ubiegłego tygodnia kanclerz zapewniała, iż będzie mieć stosowną większość).

Takie plotki mogą jednak pokazywać, że we wrześniu w Bundestagu będzie gorąco – pakiet dla Grecji powinien być przyjęty do 23 września. Niemniej do głosowania raczej nie dojdzie przed 7 września, kiedy to o zgodności ustaw o Europejskim Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) z niemiecką konstytucją, wypowie się tamtejszy parlament.

Ciekawą sytuację mamy na franku – w piątek po południu pojawiły się spekulacje, jakoby SNB wezwał banki komercyjne do wniesienia opłat od frankowych depozytów. Zostały one później zdementowane, ale w poniedziałek frank nadal tracił – to wynik plotek, jakoby do takiej operacji przymierzał się bank UBS. Spadki franka przekładają się na sytuację w kraju – kurs CHF/PLN zbliża się do 3,50.

Dzisiaj płynność rynków może być nieco mniejsza, ze względu na absencję inwestorów z Londynu. Poza tym poznamy dane o inflacji w Niemczech, a także odczyty dynamiki przychodów i wydatków Amerykanów (więcej o wpływie tych danych na rynki piszę w subiektywnym kalendarzu).

EUR/PLN: Mimo, że teoretycznie nastroje są nieco lepsze, to EUR/PLN reaguje na nie ostrożnie – nie doszło nawet do testowania okolic wsparcia 4,14, a rynek utkwił wokół 4,16. To może być sygnał, że w nadchodzących dniach złoty jeszcze straci i test okolic 4,20-4,22 wcale nie jest tak nieprawdopodobny.

USD/PLN: Dolar stracił w wyniku przesunięć na EUR/USD, ale rejon 2,85 nie został złamany. Dalszy rozwój wypadków będzie zależny od zachowania wspomnianego EUR/USD. Nie można wykluczyć, iż jeszcze dzisiaj będziemy wracać na 2,88.

EUR/USD: Piątkowy handel finalnie zakończył się dość dużą białą świecą, która dla wielu była niespodzianką. Dzisiaj rynek zdołał naruszyć opór na 1,4536 (szczyt z 27 lipca), ale siły do testowania 1,4577 (szczyt z 4 lipca) już nie starczyło. W efekcie w kolejnych kilkudziesięciu minutach spadliśmy poniżej 1,4356.

Dzienne wskaźniki mają układ wzrostowy, niemniej nie ma pewności, czy strefa 1,4536-77, rzeczywiście zostanie w tym tygodniu naruszona. Mocne wsparcie to okolice 1,4476-1,4500. Dzisiaj może dojść do próby jego naruszenia.

GBP/USD: Na fali słabszego dolara, GBPUSD wrócił do 1,64. Mocny opór to cała strefa 1,6440-75. Jej naruszenie dzisiaj, a także w kolejnych dniach, może być trudne. Nie można wykluczyć, że dzisiaj rynek będzie testował wsparcie na 1,6340.

waluty
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)