Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Witczak
|

Osłabienie złotego w stosunku do euro

0
Podziel się:

Następuje już dyskontowanie obniżek stóp procentowych.

Osłabienie złotego w stosunku do euro

Notowania euro w stosunku do dolara amerykańskiego zgodnie z przewidywaniami oscylowały we wtorek w okolicach poziomu 1,12. Żadnego szczególnego przełomu nie dokonała ani strona licząca na zwyżkę wartości euro, ani ci, którzy mogliby optować za dalszą aprecjacją dolara. Teraz istotne będą odczyty makroekonomiczne.

Jak już pisaliśmy rano, jutro poznamy indeksy PMI dla usług (m.in. Niemiec i Strefy Euro, a także USA), prócz tego dynamikę styczniowej sprzedaży detalicznej w Strefie Euro czy amerykański raport ADP o planowanej liczbie zwolnień. Dziś bardzo pozytywnie zaskoczyła sprzedaż detaliczna w Niemczech, która w styczniu wzrosła aż o 2,9 proc. m/m i 5,3 proc. r/r, podwyższono przy tym odczyt grudniowy (w szczególności z 4 proc. r/r do 4,8 proc. r/r).

To jakiś głos za tym, że jutro lepsza od przewidywań okaże się sprzedaż w Strefie Euro. Mimo wszystko nie sądzimy, by udało się wybić ponad obszar 1,1240 – 1,1280, chyba że już do końca tygodnia odczyty będą układać się pomyślnie dla Europy.

Jutro decyzja RPP

W środę Rada Polityki Pieniężnej określi stopę procentową, być może – to najbardziej prawdopodobny scenariusz, mimo wszelkich wątpliwości – obniżając ją z 2 proc. do 1,75 proc. Może mieć to pewne znaczenie dla EUR/PLN, który idzie trochę w górę, widzimy poziomy rzędu 4,1620, a więc następuje już dyskontowanie perspektywy obniżki i słabszego złotego. Brak ruchu ze strony RPP mógłby poskutkować zejściem do 4,1450 – 4,1550, ale wcale niekoniecznie poziom ten zostanie przebity. Brak ruchu nie jest zresztą aż tak prawdopodobny jak 25-punktowe zejście w dół.

Na USD/PLN tradycyjnie już w dużym stopniu odbijane są kwotowania EUR/USD. Kurs obecnie to 3,7184. Oznacza to testowanie obszarów, które badano już 10 – 12 lutego. Wówczas notowano nawet maksima na 3,7390, dziś jednak nie byliśmy aż tak wysoko. Wtedy notowania poszły finalnie w dół, ale teraz będzie to zależeć od kondycji głównej pary – i od efektu decyzji RPP. 3,65 to w dalszym ciągu mocne wsparcie, niżej można rozważać np. okolice 3,6230 – 3,6350.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)