Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Osłabienie na rynku złotego

0
Podziel się:

Dzisiejsza sesja na krajowym rynku walutowym upłynęła pod znakiem spadku notowań złotego. Powodem osłabienia się polskiej waluty jest powtórka sytuacji z przełomu lutego i marca. Wraz z niepokojącym inwestorów umacnianiem się jena obserwujemy osłabienie wszystkich walut rynków wschodzących.

Dzisiejsza sesja na krajowym rynku walutowym upłynęła pod znakiem spadku notowań złotego. Powodem osłabienia się polskiej waluty jest powtórka sytuacji z przełomu lutego i marca. Wraz z niepokojącym inwestorów umacnianiem się jena obserwujemy osłabienie wszystkich walut rynków wschodzących.

Impulsem do wyprzedaży okazały się dziś dane makroekonomiczne z Chin. W ich wyniku inwestorzy uznali, że chińska gospodarka wskazuje nadal na silne przegrzanie, w związku, z czym rośnie prawdopobieństwo jej schładzania poprzez podwyżki stóp proc. Niepokoje w Azji spowodowały wzrost awersji do ryzyka, realizację zysków, oraz spadek atrakcyjności operacji „carry trade". Negatywnie zareagowała giełda w Szanghaju. Nocne spadki na chińskiej giełdzie sięgające momentami aż 7,5 proc. zaszkodziły giełdom w naszym regionie, w tym warszawskiemu parkietowi.

Zakres korekty na złotym nie był jednak znaczący. Nasza waluta już wczesnym popołudniem zaczęła odrabiać poranne straty. Inwestorzy oczekują na publikacje jutrzejszych danych o produkcji przemysłowej, które przypuszczalnie okażą się zadowalające (prognoza wynosi 10,7 proc.). Po porannym testowaniu poziomu EUR/PLN 3,8200 oraz USD/PLN 2,8150 złoty podążając za notowaniami EUR/USD umocnił się wobec dolara do poziomu 2,80 pozostając jednak przy tym stabilnym wobec euro. Silnym oporem na EUR/PLN pozostają okolice 3,8250, gdzie przebiega linia trendu, natomiast najbliższy opór na USD/PLN wyznacza poziom 2.8250.

Po porannym umocnienie dolara do poziomu EUR/USD 1,3560 spowodowanym przez realizacje zysków, druga część dnia przebiegały w rytm aprecjacji euro. Na zamknięciu sesji europejskiej notowania EUR/USD powróciły powyżej poziomu 1,3600, głównie z powodu aprecjacji EUR/JPY. Inwestorzy nie zareagowali na publikację zadowalających wskaźników, w szczególności na temat spadku ilości wniosków o stanowe zasiłki socjalne dla bezrobotnych (ich liczba spadła o 4 000 do 339 000). Z jednej strony wczorajsze „jastrzębie" wypowiedzi członków ECB sugerują kontynuacje podwyżek stóp procentowych i tym samym umacnianie się wspólnej waluty. Z drugiej strony dolar znajduje się w okolicach ważnych wsparć i dalsza agresywna wyprzedaż amerykańskiej waluty może okazać się nietrafioną strategią. Pomimo umacniania euro kurs EUR/USD nadal znajduje się poniżej magicznego oporu 1.3620, którego przełamanie na kolejnych sesjach dałoby wyraźny sygnał do zakupu wspólnej waluty.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)