Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po znacznych wahaniach praktycznie w miejscu

0
Podziel się:

O ile początek tygodnia zdecydowanie należał do niedźwiedzi i wydawało się, że kierunek zmian może być już tylko jeden, o tyle kolejne dni pokazały jak nieprzewidywalny jest rynek walutowy.

Po znacznych wahaniach praktycznie w miejscu

Rozczarowanie dynamiką PKB w USA

Kluczową informacją w tym tygodniu z pewnością były dane o dynamice PKB za pierwszy kwartał tego roku w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy oczekiwali, że stabilizacja sytuacji wpłynie pozytywnie na wzrost gospodarczy, dzięki czemu dynamika wzrośnie do -4,9% r/r. Niestety oczekiwania te okazały się błędne, gdyż aktualny odczyt wyniósł -6,1% r/r, czyli jedynie nieznacznie lepiej od danych za kwartał czwarty.

Polepszenie nastrojów wśród konsumentów

Mile z kolei zaskoczył indeks nastrojów konsumentów, który wzrósł niespodziewanie mocno do poziomu 39,2 pkt. Zdecydowanie przekroczyło to prognozy analityków, co wyraźnie poprawiło nastroje na rynku, a było to potrzebne, gdyż cały czas rosną obawy o skutki świńskiej grypy, która powoli rozprzestrzenia się na kolejne kraje.

Lepiej na rynku pracy w USA

Czwartkowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych również okazały się być lepsze od prognoz, choć tutaj niespodzianka była o wiele mniejsza. Liczba nowych wniosków o zasiłek wyniosła 631 tys. podczas gdy oczekiwano 643 tys. Dane te miały jednak niewielki wpływ na ogólną sytuację.

Zwroty akcji na eurodolarze

O ile początek tygodnia zdecydowanie należał do niedźwiedzi i wydawało się, że kierunek zmian może być już tylko jeden, o tyle kolejne dni pokazały jak nieprzewidywalny jest rynek walutowy. Kurs EUR/USD odbił się od okolic poziomu 1,30 i dotarł w czwartek pod 1,34. Tutaj inwestorzy rozpoczęli realizację zysków, dlatego ostatecznie kurs znajdował się w okolicach 1,3220.

RPP pozostawiła stopy bez zmian

Z kolei dla polskiej waluty najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada zdecydowała się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie 3,75%. Jednak rynek właśnie tego oczekiwał, dlatego nie wpłynęło to na wartość złotego. W uzasadnieniu do decyzji członkowie Rady podali, że inflacja w najbliższych miesiącach może pozostać na stosunkowo wysokim poziomie, a ponadto równie istotna jest kwestia stabilności notowań złotego.

Aprecjacja złotego

Pierwszy dzień notowań nie był korzystny również dla naszej waluty, która straciła znacznie na wartości. Jednak zmiana nastrojów na rynkach światowych pomogła w zupełnym zwrocie akcji na parach złotówkowych. Ze szczytów na 4,60 (EUR/PLN)
i 3,52 (USD/PLN)
zeszliśmy zdecydowanie niżej, bo aż o ponad 20 groszy na każdej z par.

Przypomnienie

Należy pamiętać, że dzień 1 maja jest dniem wolnym od pracy w Polsce, ale rynek walutowy oraz Stany Zjednoczone normalnie pracują, dlatego w piątek mimo wszystko mogą zachodzić istotne zmiany w obecnej sytuacji.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)