Notowania

komentarze walutowe
30.12.2016 08:10

Podbicie zmienności na płytkim rynku złotego

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku PLN prezentowało się zaskakująco ciekawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi nam próbę stabilizacji po mocniejszych ruchach w ostatnich godzinach, które wynikały w dużej mierze z tzw. płytkiego rynku. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4182 PLN za euro, 4,1981 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1112 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1527 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,53 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku PLN prezentowało się zaskakująco ciekawie. Przez większą część handlu w Europie oraz USA złoty pozostawał relatywnie słaby testując minima z dnia poprzedniego. Częściowo ruchy te tłumaczyć można był mocniejszym dolarem, ale również kwestią długu. Rentowności polskich papierów zmierzały na północ, co tłumaczone jest obawami przed zwiększoną podażą w kolejnych miesiącach.

Ostatecznie jednak zamknięcia świec dziennych wypadają zgoła inaczej – widoczna była m.in. próba rozegrania spadków na USD/PLN. Było to wynikiem dziwnego zachowania eurodolara po północy, gdzie najprawdopodobniej na bazie małej płynności kwotowania eurodolara wystrzeliły na 14-tygodniwe maksima. Ostatecznie jednak ruchy te (zarówno na EUR/USD jak i PLN) zostały skorygowane. Bazując na obecnej aktywności rynku i braku istotniejszych wydarzeń oraz publikacji makro możemy założyć, iż PLN zakończy rok powyżej 4,40 EUR/PLN oraz w okolicach 4,2 PLN za dolara amerykańskiego.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. szybkiego szacunku inflacji CPI za grudzień. Rynek spodziewa się podbicia wskaźnika r/r do 0,5 proc., co oznaczałoby zakończenie 2-letniego okresu deflacji w Polsce. Dodatkowo otrzymamy dziś kwartalne dane dot. salda rach. bieżącego, gdzie oczekiwany jest deficyt na poziomie -1800 mln EUR. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na publikację dot. CPI, jednak z uwagi na skrócony handel (m.in. w UK) sama reakcja na dane może być ograniczona. Na szerokim rynku mamy jeszcze popołudniowe wskazanie Chicago PMI za grudzień z USA.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze podbicie zmienności nie zmieniło znacząco układów technicznych na parach związanych z PLN. EUR/PLN oscyluje powyżej 4,40 PLN, podczas gdy USD/PLN przetestował wsparcie na 4,16 PLN.

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-12-2016

JohnnyWczoraj wróżył Pan(z fusów)dolca po 4,14!

30-12-2016

JohnnyWczoraj wróżył Pan(z fusów)dolca po 4,14!

30-12-2016

jerry64Pisal Pan ze usd zakonczny rok 4,14zl za usd,

Rozwiń komentarze (4)