Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podsumowanie wydarzeń mijającego tygodnia

0
Podziel się:

Początek mijającego tygodnia nie przyniósł ważnych informacji makroekonomicznych. Dopiero we wtorek napłynęły dane o bilansie handlowym USA.

Okazał się przekraczać prognozy i wyniósł -56,8 mld USD (poprzednio -59,2 mld). Kolejne dni przynosiły mieszane dane. Z jednej strony poznaliśmy niekorzystne dla euro dane o produkcji przemysłowej w Strefie Euro, której dynamika wyniosła -0,5% r/r, a dynamika PKB spadła do poziomu 1,5% r/r, co potwierdziło pojawiające się wcześniej obawy o spowolnienie gospodarcze w Europie.

Najważniejsze gospodarki nadal w kłopotach

Z drugiej strony opublikowane zostały dane o niższej od oczekiwań sprzedaży detalicznej w USA, co miało deprecjacyjny wpływ na walutę amerykańską. Poznaliśmy również aktualne dane o poziomie inflacji CPI w USA, która wyniosła 0,8% m/m przekraczając oczekiwania rynkowe. Do tego doszły utrzymujące się na niepokojąco wysokim poziomie dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, które w tym tygodniu wyniosły 450 tys.

Nikłe nadzieje na poprawę

Nieznacznie sytuację poprawiły lepsze dane o zapasach hurtowych w USA oraz stabilizującej się inflacji w Strefie Euro, ale nie jest to dużym pocieszeniem dla ciągle nieciekawego obrazu gospodarek światowych.

Eurodolar drastycznie spadł

Eurodolar kontynuował zapoczątkowane w zeszłym tygodniu spadki i dotarł do poziomu 1,48. Tutaj część inwestorów zaczęła realizować zyski, przez co nastąpiło odbicie i obecnie znajdujemy się w okolicach poziomu 1,49. Dalsze losy EUR/USD będą zależały od zachowania cen ropy, a także kolejnych danych makroekonomicznych.

Istotne odreagowanie na parach złotówkowych

Na polskich parach walutowych w kończącym się tygodniu nastąpiło znaczne odreagowanie wyczekiwane przez rynek. Zarówno kurs EUR/PLN jak i USD/PLN w ciągu kilku dni dynamicznie przeniosły się na znacznie wyższe poziomy pokonując większość oporów. Pomogła w tym publikacja poziomu lipcowej inflacji, która wyniosła 4,8% r/r, a także spadające ceny ropy, które dają nadzieję na obniżenie oczekiwań inflacyjnych, a co za tym idzie obniżenie oczekiwań co do kolejnych podwyżek stóp w Polsce. Obecnie kurs EUR/PLN to 3,3145, a USD/PLN to 2,2268.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)