Notowania

komentarze walutowe
15.05.2014 16:50

Polska znów zieloną wyspą

Po raz ostatni wzrost gospodarczy w Polsce wynosił 3% dwa lata temu, dokładnie w pierwszym kwartale 2012 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dzisiejsza sesja przyniosła istotne odczyty dla gospodarek europejskich i amerykańskiej. Dane ponownie wypadają na korzyść Stanów Zjednoczonych, co doprowadziło do kolejnego lokalnego minimum na EURUSD. Złoty delikatnie traci względem głównych walut.

Wzrost w pierwszym kwartale w strefie euro wyniósł 0,2% k/k, dość wyraźnie rozczarowując rynki, które liczyły na dynamikę na poziomie 0,4% k/k. Nie po raz pierwszy mamy sytuację, w której dane z Niemiec są dobre (+0,8% k/k), zaś dla pozostałej części strefy słabe (Francja 0%, Włochy -0,2%). Dane oznaczają, iż cały wzrost pochodził z Niemiec! Na pozostałym obszarze mieliśmy 0% k/k.

Mało tego, dla Niemiec mieliśmy pozytywne zaskoczenie (względem oczekiwań), dla Francji, Włoch i całej strefy - negatywne. To problem dla EBC, ale też sygnał, iż musi on działać. Wzrost jest poniżej średniej za ostatnie 15 lat (0,3%), która uwzględnia przecież głęboki kryzys. W okresie przed kryzysem było to +0,6% k/k.

Świetne dane napływają natomiast z polskiej gospodarki. Po raz ostatni wzrost gospodarczy w Polsce wynosił 3% dwa lata temu, dokładnie w pierwszym kwartale 2012 roku. Od tej pory było słabiej, momentami nawet znacznie słabiej. Dziś opublikowane dane pokazują, iż wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale wyniósł 3,3% rok do roku. Polska gospodarka wyraźnie nabiera tempa i kolejne kwartały mogą być równie dobre. Mimo solidnego odczytu, na polska waluta jest dziś lekko wyprzedawana. Kurs USDPLN wynosi obecnie 3,0586, a średnioterminowym celem pozostają okolice 3,07. Kurs EURPLN znajduje się nieznacznie poniżej 4,20.

Szereg dobrych odczytów poznaliśmy ze Stanów Zjednoczonych. Liczba złożonych w ubiegłym tygodniu wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 297 tys. - najniżej od 2007 roku. Nieco wyższa od oczekiwań była inflacja bazowa i dwa regionalne odczyty indeksów FED. To wszystko powoduje, że dolar przez większą część sesji pozostawał mocny, jednak po godzinie 16 amerykańska waluta została znacząco przeceniona względem euro. Po nieprzerwanych spadkach EURUSD może wreszcie wykonać korektę, a warunkiem do jej przedłużenia będzie wyjście ponad 1,3730.

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz