Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powiało lepszymi danymi z USA

0
Podziel się:

Na początku tygodnia inwestorzy poznali szczegóły planu wykupu toksycznych aktywów z banków przygotowanego przez rząd USA.

Powiało lepszymi danymi z USA

Przedstawiał je sekretarz Skarbu Timothy Geithner, który powiedział m.in., że udział prywatnego kapitału w tym przedsięwzięciu zapewni realną wycenę tych aktywów, z czym obecnie jest kłopot. Reakcja na jego słowa była pozytywna, ponieważ waluta amerykańska zaczęła się umacniać.

Rynek nieruchomości w USA

Bardzo pozytywnie zaskakiwał w tym tygodniu rynek nieruchomości w USA. Sprzedaż domów na rynku wtórnym oraz pierwotnym niespodziewanie wzrosła w stosunku do danych z poprzedniego miesiąca. Oczywiście nie jest to jednoznaczne z zakończeniem kryzysu w tym segmencie rynku, ale daje to nadzieje na co najmniej krótkotrwałą poprawę sytuacji.

Pozostałe dane z USA

Lepsze od oczekiwań były również dane o dynamice zamówień na dobra trwałego użytku, a także, co ważniejsze, dane o dynamice PKB za IV kwartał, która ostatecznie wyniosła -6,3% r/r. W drugim przypadku rynek oczekiwał odczytu na poziomie -6,5%, ale mimo tego nie zanotowaliśmy większej reakcji inwestorów. Pozytywnie zaskoczył także indeks nastrojów konsumentów wg Uniwersytetu Michigan, który wzrósł do poziomu 57,3 pkt.

Złe wieści z Europy

Złe dane napływały natomiast ze Strefy Euro. Deficyt rachunku obrotów bieżących wzrósł do poziomu 12,7 mld EUR, indeks instytutu IFO spadł do najniższego poziomu od 18 lat, a dynamika zamówień przemysłowych do poziomu -34,1% r/r. Wszystkie te informacje wpływały negatywnie na wartość wspólnej waluty, przez co eurodolar osuwał się coraz niżej.

Spadki głównej pary walutowej

Tak znaczna różnica w danych napływających z gospodarek USA oraz Strefy Euro przyczyniła się do cofnięcia eurodolara z lokalnych maksimów w okolice poziomu 1,33. Największa dynamika spadków była w piątek, kiedy to dodatkowo inwestorzy realizowali zyski zamykając pozycje przed weekendem. Aktualnie strona podażowa uzyskała przewagę, co może oznaczać, że następny tydzień rozpoczniemy od kontynuacji spadków.

Rada zgodnie z oczekiwaniami

Jedynymi danymi z polskiej gospodarki, jakie poznaliśmy w tym tygodniu były stopa bezrobocia, która wzrosła w lutym do poziomu 10,9% oraz dynamika sprzedaży detalicznej, która spadła do -1,6% r/r. Ponadto w tym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła rynku i obniżyła stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami do poziomu 3,75%. Po tej decyzji pojawiły się sprzeczne komentarze, gdyż niektórzy członkowie RPP sądzą, że potrzebne są dalsze obniżki, a niektórzy uważają, że należy się z nimi wstrzymać na miesiąc lub dwa.

Kiepska końcówka tygodnia

Większość tygodnia minęła na parach złotówkowych stosunkowo spokojnie. Wahania dzienne sięgały kilku groszy, a kurs każdą sesję kończył w okolicach poziomu otwarcia. Jednak piątkowa sesja przyniosła spore osłabienie naszej waluty, przez co pary EUR/PLN i USD/PLN wzrosły o ponad 10 groszy. Było to jednak wywołane gwałtownymi spadkami głównej pary walutowej, a nie złymi wiadomościami z polskiej gospodarki. Tym niemniej początek nowego tygodnia zapowiada się nieciekawie.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)