Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Ryczko: Trudno oczekiwać aktywności na złotym

0
Podziel się:

Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.

Ryczko: Trudno oczekiwać aktywności na złotym

Poranny, wtorkowy handel na (płytkim) rynku złotego nie przynosi większych zmian na wycenie wobec zagranicznych dewiz.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2244 PLN za euro, 3,8713 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8862 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9932 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu (z 28-04) wynoszą 3,442% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek tygodnia na rynku PLN nie przynosi większych zmian. 1 maja był dniem wolnym od handlu na kluczowych rynkach (Chiny, UK, DE). Dodatkowo 3 maja jest Świętem Narodowym w Polsce, co powoduje, iż aktywność inwestorów pozostanie znacząco ograniczona, a same zmiany kursów będą mieć miejsce na tzw. płytkim rynku.

Nieliczni inwestorzy na PLN śledzić będą głównie zmiany na szerokim rynku, gdzie obserwujemy nieznacznie mocniejszego dolara na bazie wypowiedzi Mnuchina dot. potencjalnej emisji długu (>30YT), co podbiło rentowności papierów USA. Dodatkowo D. Trump przypomniał o wcześniejszych deklaracjach dot. potencjalnego podziału banków w USA (reguła Glass-Steagall wydzielająca część inwestycyjną).

W Europie inwestorzy czekają na drugą turę wyborów prezydenckich we Francji, jednak wydaje się, iż zachowanie tamtejszego rynku akcyjnego oraz euro wskazuje na domyślne założenie zwycięstwa E. Macrona, co również potwierdzają sondaże. W szerszym ujęciu PLN pozostaje stabilni i wątpliwym jest, aby sesja 2 maja przyniosła tu większe zmiany. Aktywność rynku może zostać podbita dopiero pod koniec tygodnia kiedy będziemy zbliżali się do II tury wyborów we Francji.

W trakcie dzisiejszej sesji Markit opublikuje wskazanie dot. indeksu PMI dla przemysłu za kwiecień. Rynek spodziewa się publikacji na poziomie 53,9 pkt. wobec uprzednich 53,5 pkt. Inwestorzy oczekują wiec potwierdzenie optymistycznych tendencji, jednak z uwagi na ww. czynniki wpływ dzisiejszych danych na rynek będzie ograniczony. Na szerokim rynku również warto zwrócić uwagę na dane przygotowane przez Markit (szczególnie dla Wlk. Brytanii oczek. 54 pkt. oraz Niemiec 58,2 pkt.).

Z rynkowego punktu widzenia trudno oczekiwać aktywności na PLN. Kursy oscylują blisko punktów odniesienia z piątku, chociaż warto wspomnieć, iż wczorajszy tzw. płytki rynek przyniósł lekkie podbicie zmienności na GBP/PLN. W ujęciu technicznym nie doszło do większych zmian i większość par x/PLN pozostaje w trendach spadkowych.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)