Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek wyraźnie oczekuje na głosowanie Rady

0
Podziel się:

Wczorajszy dzień przebiegał spokojnie, a złotówka poruszała się w wąskim przedziale wahań 3,75-3,77 na EURPLN oraz 3,17-3,18 na USDPLN. Rynek wyraźnie oczekuje na wyniki dzisiejszego głosowania Rady Polityki Pieniężnej

i nawet obawy naszej minister finansów Zyty Gilowskiej, że w budżecie może zabraknąć 5 mld na spełnienie założonego planu, nie były w stanie spowodować większych ruchów. Tak, więc dzień wczorajszy pozostawmy bez dłuższego komentarza a skupmy się na tym, co nas czeka dzisiaj.

A czeka na wiele zarówno na polskim jak i na międzynarodowym rynku. Zacznijmy od wspomnianej już Rady. Od tego czy obniży stopy procentowe na dzisiejszym posiedzeniu może zależeć trend na najbliższe tygodnie. Analitycy ankietowani przez Reutersa w równej części opowiedzieli się za obniżką jak i za pozostawieniem stóp na niezmienionym poziomie. Zmniejszenie kosztu długu do historycznie niskiego poziomu 4% przemawiałoby na korzyść złotego, gdyż spowodowałoby zakup przez zagranicznych inwestorów polskich obligacji. Taki scenariusz mógłby spowodować przebicie najniższego od ponad 3 lat poziomu 3,75 na EURPLN. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie spowodowałoby, że znowu możemy zobaczyć poziomy powyżej 3,80 na EURPLN. Ewentualny ruch w górę jednak nie powinien trwać długo a wybicie firmy eksportowe będą mogły wykorzystać do zabezpieczenia swoich transakcji.

Na rynku światowym skupimy się na publikacjach ze Stanów, z których najważniejszą wydaje się być PKB. Poważniejsze oznaki spowolnienia gospodarczego mogą spowodować odwrócenie trwającego od drugiej połowy stycznia trendu spadkowego na EURUSD. Poznamy również kolejny wskaźnik z rynku nieruchomości, czyli sprzedaż domów na rynku wtórnym. Wczorajsza publikacja sprzedaży na rynku pierwotnym okazała się neutralna dla dolara. Po mimo mniejszej od oczekiwań sprzedaży za styczeń aż o 300 tyś (wyniosła 2,33 mln.) zrewidowano w górę dane za grudzień w porównywalnej wielkości ale w górę. Co do dzisiejszej publikacji oczekiwania wynoszą 6,6 mln i każda wartość znacznie powyżej będzie działać na korzyść amerykańskiej waluty.

Dodatkowo poznamy również dwa wskaźniki opisujące koniunkturę. Pierwszy wśród obywateli amerykańskich - Indeks Zaufania Konsumentów ( oczekiwania 104,5, poprzednio 106,3), oraz wśród firm- Chicago PMI (oczekiwania 58,5, poprzednio 58,5). Na podstawie tych wskaźników prognozować można jak kształtować się może produkcja przemysłowa oraz ile skłoni są wydawać konsumenci.

wiadomości
gospodarka
komentarz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)