Notowania

komentarze walutowe
03.09.2013 16:45

Sierpniowy wzrost awersji do ryzyka

Zobacz jak wyglądał sierpień na rynku walutowym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sierpień był miesiącem spadku wartości głównej pary walutowej. Przez większą jego część byliśmy świadkami wzrostu wartości eurodolara i trendu wzrostowego, a 20 sierpnia notowany był kurs na poziomie 1,3453, co było najwyższym poziomem od lutego bieżącego roku.

Jednak zamieszanie wokół Syrii spowodowało wzrost awersji do ryzyka i ucieczkę w bardziej bezpieczne aktywa, w tym wypadku dolara. Zapoczątkowany został również trend spadkowy na tej parze.

Warto dodać, że wzrost wartości dolara, spowodowany jest również poprawą danych z USA, co przybliża nas do wygaszania programu QE3 w tym kraju, a pierwsze decyzję o wygaszaniu luzowania ilościowego mogą zostać podjęte już na wrześniowym posiedzeniu FOMC.

Obecnie wartość pary EUR/USD wynosi 1,3154. W sierpniu byliśmy również świadkami lekkiego ożywienia gospodarczego w Strefie Euro, lecz powyższe obawy (o Syrię i QE3) oraz gołębie stanowisko ECB sprawiają, że mocniejszą walutą na chwile obecną jest dolar.

W kolejnych dniach należy spodziewać się dalszego spadku wartości pary EUR/USD, gdzie mocnym wsparciem są dopiero okolice 1,30. Siła obecnych spadków może zostać zintensyfikowana po 9 września gdy amerykański Kongres zgodzi się na interwencję zbrojną w Syrii.

O ile jeszcze początek sierpnia dawał nadzieje na większe umocnienie złotego, to druga połowa sierpnia gdzie wraz ze spadkami na głównej parze walutowej, zaczęły tracić bardziej ryzykowne aktywa, w tym nasza waluta nie pozostawiła żadnych wątpliwości, że złoty będzie tracił na wartości. Nawet lepsze odczyty z naszego kraju, które potwierdzały lekkie ożywienie w naszym kraju nie zdołały zatrzymać negatywnych tendencji na naszej walucie, a jedynie ją spowolnić.

Obecnie dolar wyceniany jest na 3,2433 PLN, zaś euro 4,2688 PLN. W kolejnych dniach należy oczekiwać spadku wartości naszej waluty, co sygnalizuje technika oraz obecny sentyment na rynku.

Porównaj na wykresach notowania walut

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
FMCM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz