Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Silny złoty pomaga walczyć z inflacją

0
Podziel się:

Wtorkowa sesja na rynku walutowym nie przyniosła znaczących zmian na głównych parach walutowych.

Silny złoty pomaga walczyć z inflacją

Wtorkowa sesja na rynku walutowym nie przyniosła znaczących zmian na głównych parach walutowych.

Na parze EUR/USD obserwowaliśmy odreagowanie po wczorajszej silnej zwyżce, wywołanej złymi wiadomościami z amerykańskiego sektora finansowego. Kurs EUR/USD spadł z wczorajszego maksimum 1,5750 do poziomu 1,5660. Umocnieniu dolara pomogło dzisiejsze wystąpienie Bena Bernanke, mimo że nie odniósł się w nim do sytuacji gospodarczej oraz polityki monetarnej. Szef Fed stwierdził, że bank centralny USA, może przedłużyć do 2009 roku okres, w którym będzie pożyczał pieniądze.

Pożyczki będą również dostępne dla banków inwestycyjnych, a nie jak wcześniej, tylko dla banków detalicznych. Informacja ta wywarła mieszane uczucia wśród inwestorów. Część z nich uważa bowiem, że taka zapowiedź ze strony Fed oznaczać może, że kryzys sektora finansowego może się przedłużyć. Nie zaszkodziła ona jednak dolarowi, który po słowach Bernanke zniżkował z poziomu 1,5700 trzydzieści punktów niżej.

Poznane dziś dane z amerykańskiego sektora nieruchomości nie miały wpływu na obraz rynku. Co prawda publikowany przez NAR indeks podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym odnotował znaczny spadek (-4,7% m/m wobec prognozy -3,0%), nie było to jednak dużym zaskoczeniem dla inwestorów. Spodziewano się bowiem, że w obliczu rosnącego bezrobocia w Stanach Zjednoczonych, dane te będą słabe. Na plus zostały jednak zrewidowane dane za zeszły miesiąc, co poprawiło nieco nastroje uczestników rynku.

Na rynku krajowym doszło do dalszej aprecjacji złotego. W ciągu dnia inwestorzy wstrzymywali się z zajmowaniem pozycji, w oczekiwani na oficjalną informację o przyjęciu kursu konwersji korony słowackiej na euro. Obawiano się bowiem, że będzie on wyższy od poziomu parytetu w ERM-2, co przełoży się na realizację zysków i osłabieni polskiej waluty. Ustalony przez Komisję Europejską kurs jednak był zgodny z oczekiwaniami i wyniósł 30,126 SKK za 1 EUR. Decyzja ta przekonała inwestorów, że wejście do strefy euro jest korzystne przy silnej rodzimej walucie. Złoty umocnił się przełamując psychologiczny poziom 3,30 złotego za jedno euro.

Odnośnie polityki monetarnej RPP wypowiedział się dzisiaj jej członek Dariusz Filar. Uważa on, że silny złoty jest ważnym sojusznikiem w walce z inflacją. Zdaniem Filara silna polska waluta może pozwolić ograniczyć skalę podwyżek stóp procentowych. Dodał również, że sam mocny złoty nie sprowadzi inflacji do celu i konieczne mogą być kolejne podwyżki stóp procentowych. Ankietowani przez Agencję Reutera analitycy spodziewają się jeszcze jednej takiej decyzji ze strony RPP w tym roku.

Trwałe utrzymanie się notowań EUR/PLN poniżej 3,3000 oznaczać może dalsze umocnienie złotego w kierunku poziomu 3,2500. Oczekiwania inwestorów odnośnie dalszego zacieśniania polityki monetarnej mogą jednak stopniowo spadać, więc nie wykluczona jest również korekta notowań złotego. O tym czy do niej dojdzie zadecydować mogą publikowane w przyszłym tygodniu dane dotyczące inflacji CPI. Jeśli nie wzrośnie ona znacząco powyżej prognoz, to możliwe są ,,gołębie" komentarze ze strony członków RPP, utwierdzające uczestników rynku w przekonaniu, że kolejne podwyżki stóp procentowych nie będą już miały miejsca.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)