Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Jurczyński
|

Słaby dzień złotego

0
Podziel się:

Polska waluta w ciągu środowej sesji oddała zdobycze poprzedniego dnia. Od początku sesji złoty tracił na wartości. Dolar zdrożał prawie do 3,70 a cena euro wzrosła w okolice 4,70. Na spadek notowań złotego mogło mieć wpływ zawirowania na rynku węgierskim.

RYNEK KRAJOWY
We wtorek późnym popołudniem złoty zdołał się wzmocnić. Kurs USD/PLN zniżkował w okolice 3,64 a kurs EUR/PLN 4,64. Odchylenie spadło do -1,6 proc. Zwiększony popyt na złotego zgłosili inwestorzy amerykańscy. Polska waluta w ciągu środowej sesji oddała jednak zdobycze poprzedniego dnia. Od początku sesji złoty tracił na wartości. Po południu odchylenie wzrosło nieco powyżej -1 proc. Dolar zdrożał prawie do 3,70 a cena euro wzrosła w okolice 4,70. Na spadek notowań złotego mogło mieć wpływ zawirowania na rynku węgierskim. Informacja o zmianie ministra finansów doprowadziła bowiem do chwilowego silnego osłabienia forinta. Przetarg dwuletnich obligacji 2 letnich o stałym oprocentowaniu zakończył się sukcesem. Inwestorzy zgłosili popyt w wysokości 9,11 mld złotych na obligacje wartości 2,7 mld złotych. Średnia rentowność wyniosła 6,1390 proc. Notowania złotego po ogłoszeniu wyników przetargu ustabilizowały się przy odchyleniu na poziomie -0,9 proc.
O godzinie 16:00 GUS podał, że wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych w drugiej połowie grudnia wyniósł 0,2 proc. (m/m).
O 16.05 jeden dolar wyceniany był na 3,6750 złotego, a jedno euro na 4,6620 złotego (odchyl. –1,43 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Notowania naszej waluty powinny pozostawać w przedziale
-1,0/-2,0 proc. Jeżeli korekta spadkowa EUR/USD ulegnie zakończeniu to kurs USD/PLN powinien ponownie spaść w okolice 3,65. Przez jakiś czas może utrzymać się schemat wzrostu kursów do południa, kiedy waluty kupują importerzy a późnym popołudniem kursy walut spadają ze względu na duży popyt inwestorów zagranicznych.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY
Środowa sesja europejska miała wyjątkowo spokojny przebieg, Rynek zmęczony ostatnimi gwałtownymi zmianami kursu USD/JPY pozostawał w zupełnym bezruchu. Notowania dolara do jena poruszały się przez większą część dnia w wąskim przedziale 106,15 – 106,30. Chętnych do kupna dolarów brakowało, natomiast chętni na zakup japońskiej waluty nie podejmowali działań po ostatniej interwencji BoJ. Zakupom jena nie sprzyjała sytuacja na pozostałych rynkach, na których dolar odrobił część strat poniesionych w poniedziałek.
O godz. 16.05 jeden dolar wyceniany był na 106,20 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Kurs dolara do jena powinien po przerwie ponownie spadać. Oczekujemy dalszego wzmocnienia jena.

EUR/USD
W środę dolar zdołał odrobić część strat do euro. Notowania waluty europejskiej od wtorkowego popołudnia spadły z poziomu 1,28 w okolice 1,2650. Prawdopodobnie spadek kursu to efekt realizacji zysków. Przez większą część sesji europejskiej kurs EUR/USD pozostawał w przedziale 1,2650 – 1,2670.
Prezes Bundesbanku Welteke w wywiadzie dla niemieckiej telewizji określił wzrost notowań euro do dolara jako sytuację, na którą bank centralny ma niewielki wypływ. Welteke dodał również, że jego zdaniem niemieckie przedsiębiorstwa są dobrze przygotowane na silne euro. Wypowiedź ta nie przełożyła się jednak na wzmożone zakupy waluty europejskiej.
Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters aż 37 z 51 ankietowanych ekonomistów oczekuje wzrostu notowań euro w okolice 1,30 lub wyżej.
Druga połowa sesji przyniosła wzrost notowań euro. Kurs EUR/USD sięgnął poziomu 1,2700.
O godzinie 16:05 za jedno euro płacono 1,2684 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Notowania euro do dolara powinny nadal podlegać korekcie spadkowej. Wydaje się, jednak, że trend wzrostowy EUR nie powinien ulec jak na razie odwróceniu.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)