Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słaby początek tygodnia dla złotego

0
Podziel się:

Początek tygodnia krajowa waluta zaczęła od osłabienia względem euro. Można zakładać, że jest to reakcja na dzisiejszy wzrost kursu eurodolara. Warto jednak zauważyć, że w ostatnim czasie zwykle zwyżka EUR/USD wywierała presję na wzrost wartości złotego.

Dzisiaj złoty reaguje odwrotnie i zmiany eurodolara odzwierciedlane są na eurozłotym (osłabienie złotego), natomiast nasza waluta pozostaje względnie stabilna w relacji do dolara. Takie zachowanie może niestety nie sprzyjać posiadaczom krajowej waluty w najbliższych dniach. Do czynników, które mogą deprecjonować złotego można zaliczyć dzisiejsze osłabienie czeskiej korony (efekt wyborów), jak również oczekiwanie na czwartkową decyzję ECB w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewa się, że cena pieniądza zostanie w Eurolandzie podniesiona o 25pb do 2,75%, co tym samym zmniejszałoby spread pomiędzy stopami procentowymi w Polsce i Eurolandzie (mniejsza konkurencyjność naszego rynku w kwestii poziomu stopy wolnej od ryzyka). Dzisiaj odbyła się aukcja rocznych bonów skarbowych o wartości 1mld zł. Popyt wyniósł 1,71mld zł, natomiast rentowności została ustalona na poziomie 4,083%. Wyniki aukcji nie mają wpływu na notowania krajowej waluty. Impulsów do dalszych zmian cen można się dziś jedynie doszukiwać
o godzinie 16.00, gdy zostaną opublikowane dane z rynku amerykańskiego. Zapoznamy się z indeksem ISM w sektorze usługowym za maj. Oczekuje się, że wyniesie on 60,1 pkt.

*USD/PLN *Na rynku dolara do złotego niewiele się dziś dzieje. Jesteśmy świadkami nieznacznego spadku wartości złotego, który jest bardziej efektem krótkoterminowych zawirowań, jakie miały miejsce pod koniec ubiegłego tygodnia (umocnienie złotego). Obecnie wsparciem nadal pozostaje poziom 3,03 oraz niżej dobrze znany 2,9850. Jeśli chodzi o opory, to tutaj również bez większych zmian, czyli nowych impulsów mogłoby dostarczyć obecnie przełamanie 3,1250. Póki co, mamy krótkoterminowy pat.

*EUR/PLN *Nieco większy ruch pojawił się dziś na eurozłotym. Tutaj krajowa waluta zdecydowanie wyraźniej traci, co jest obecnie w dużej mierze zasługą zwyżki eurodolara. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że tak mocna postawa kupujących na tej parze może nas niebawem ponownie zbliżyć do testu okolic 4,00. Przypominam, że jest to rejon okolic kwietniowych maksimów, a ich przebicie byłoby zakończeniem ruchu powrotnego do przełamanej, 2-letniej linii bessy. Można by to więc odebrać jako potwierdzenie średnioterminowych sygnałów zmiany trendu na tej parze. Jeśli chodzi o ewentualne, krótkoterminowe wsparcia, to najbliższego doszukiwałbym się obecnie przy cenie 3,90 - 3,91.

*PLN BASKET *Na koszyku względem krajowej waluty można na przestrzeni dwóch ostatnich tygodni wyznaczyć coś na kształt spadkowego kanału. Dzisiejsze notowania przebiegają pod znakiem lekkiego osłabienia złotego, a zatem kurs znalazł się tym samym w rejonie jego górnego ograniczenia (ok. 3,5075). Można zakładać, że jego przełamanie przełoży się na wyznaczenie kolejnej, silniejszej fali deprecjonującej krajową walutę. Wówczas otwarta zostałaby droga w kierunku majowych maksimów przy cenie 3,55, która jest kolejnym oporem.

*GBP/PLN *Osłabienie złotego jest dziś widoczne także na parze funta względem krajowej waluty. Obecnie sytuacja jest tu mniej więcej podobna do tej na eurozłotym. Kurs również niedawno przełamał na tej parze linię bessy (roczną) i obecnie można zakładać, że będziemy świadkami podjęcia próby zakończenia ruchu powrotnego, czyli skierowania się cen w stronę niedawnych maksimów przy 5,8750. Wcześniej pozostaje bykom do przełamanie poziom oporu zlokalizowany przy 5,78. Jeśli chodzi o wsparcia, to za istotny poziom o charakterze popytowym uznałbym zakres 5,69 - 5,70. Jego przełamanie zwiększałoby prawdopodobieństwo powrotu pod przełamaną linię bessy (obecnie 5,6750). Póki kurs znajduje się nad jej poziomem, średnioterminowe sygnały sprzedaży złotego zostają podtrzymane.

*CHF/PLN *Dosyć wyraźną reakcję widać dziś na franku względem krajowej waluty. Złoty również na tej parze sporo dziś traci. Istotne jest jednak to, że w końcówce ubiegłego tygodnia nie udało się podaży przełamać poziomu 2,50. Można tam było wyznaczyć linię szyi około 3-tygodniowej formacji głowy z ramionami. Podaż nie zdołała jej przełamać, czego efektem była wyraźna kontra popytu. Takie sytuacje często doprowadzają do załamania całej formacji, co z kolei przekłada się na wyjście kursu powyżej poziomu głowy (2,5750) i dalszej kontynuacji trendu wzrostowego. Najbliższym, nadal istotnym wsparciem pozostaje 2,50.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)