Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spadek stóp i złotego

0
Podziel się:

Obniżka stała się dla części inwestorów okazją do zamknięcia krótkich pozycji walutowych, ale stało się to dopiero 3 godziny po opublikowaniu informacji. W ciągu kilku minut cena „zielonego” wzrosła z 3,8750 do 3,8950, euro odpowiednio do 4,20 z 4,18 PLN.

Sensacji nie było – w środę Rada Polityki Pieniężnej dokonała kolejnego cięcia oficjalnych stóp procentowych – stopa interwencyjna spadła do co najmniej 6,25 procent (25 punktów bazowych niżej), stopa lombardowa i redyskonta zostały obniżone o 50 punktów bazowych, odpowiednio do 8,00 oraz 6,75 procent.

Obniżka stała się dla części inwestorów okazją do zamknięcia krótkich pozycji walutowych, ale stało się to dopiero 3 godziny po opublikowaniu informacji. W ciągu kilku minut cena „zielonego” wzrosła z 3,8750 do 3,8950, euro odpowiednio do 4,20 z 4,18 PLN. Pod koniec sesji złoty umocnił się o „figurę” do obu walut.

W przyjętej strategii rada założyła ustabilizowanie inflacji po 2003 roku na poziomie 2,5 procent (plus minus jeden procent), co nie oznacza prowadzenia ekspansywnej polityki pieniężnej. Rada zakłada również, że wejdziemy do strefy euro w 2007 roku, a do tego czasu kurs złotego powinien pozostać płynny.

Pełen kurtuazji rzecznik rządu stwierdził, iż rząd z sympatią patrzy na obniżki stóp procentowych i uważa, że redukcje są kierunkiem właściwym.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)