Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spokój przed jutrzejszą decyzją ECB

0
Podziel się:

Na rynku złotego w dalszym ciągu panuje niska zmienność. Kurs pary EUR/PLN przez niemal całą wczorajszą sesję testował silne wsparcie 3,4350.

Spokój przed jutrzejszą decyzją ECB

Na rynku złotego w dalszym ciągu panuje niska zmienność. Kurs pary EUR/PLN przez niemal całą wczorajszą sesję testował silne wsparcie 3,4350.

Dzisiaj o godz. 9.00 wartość euro wyrażana w złotych kształtowała się na poziomie 3,4360. W kolejnych godzinach będzie naszym zdaniem podejmować kolejne próby pokonania wspomnianej bariery. Przy niskiej zmienności kursu EUR/PLN, para USD/PLN była silnie uzależniona od wahań wartości euro względem dolara. Te jednak również nie były zbyt wielkie co sprawiło, że kurs USD/PLN pozostaje od wczoraj w wąskim zakresie 2,21-2,22.

Rynek złotego wciąż pozostaje bez rozstrzygnięć. Prawdopodobnie również dzisiejsza sesja nie wskaże kierunku dla rodzimej waluty. Aby mogły dokonać się większe zmiany w notowaniach złotego już w tym tygodniu, niezbędny jest silny impuls zza granicy. Światowi inwestorzy jednak oczekują już na jutrzejszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych oraz oficjalny komentarz do niej i raczej nie zdobędą się na dokonanie większych zmian na rynku.

Ostatnie dni nie obfitowały w dane makroekonomiczne z Polski. Sytuacja ta nie zmieni się już do końca tygodnia. O wiele więcej doniesień fundamentalnych z naszego kraju napłynie w przyszłym tygodniu. Będzie to m.in. wskaźnik inflacji konsumentów (CPI) za kwiecień, dynamika wynagrodzeń z tego samego miesiąca oraz bilans na rachunku obrotów bieżących za marzec. Dane te mogą ostatecznie rozstrzygnąć sytuację na rynku złotego w kontekście najbliższych tygodni.

Wczoraj w trakcie trwania sesji europejskiej obserwowaliśmy dynamiczne umocnienie euro względem dolara. Kurs EUR/USD zwyżkował w okolice poziomu 1,5600, jednak na dalszą aprecjację zabrakło rynkowi siły. W nocy notowania tej pary walutowej powrócił w okolice 1,5500. Inwestorzy oczekują danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Pozwolą one ocenić bieżącą sytuację tamtejszej gospodarki oraz przewidzieć dalsze poczynania FOMC. W dalszym ciągu nie ma bowiem pewności co do dalszej polityki monetarnej prowadzonej przez FED.

Istnieje prawdopodobieństwo, że w najbliższych miesiącach może dojść do kolejnej obniżki kosztu pieniądza w USA. Decyzja ta będzie uzależniona od sytuacji na rynku nieruchomości oraz kondycji firm zajmujących się sekurytyzacją kredytów hipotecznych. Nie bez znaczenia jest również drożejąca ropa, która ponownie znajduje się na rekordowych poziomach. Losy europejskiej waluty będzie można prognozować po jutrzejszej decyzji Europejskiego Banku Centralnego.

Rynek nie spodziewa się zmiany obecnej stopy procentowej. Istotny będzie komunikat towarzyszący tej decyzji, wygłoszony przez prezesa Banku. Jeśli EBC dalej skupi się na zagrożeniu inflacyjnym, europejska waluta otrzyma impuls do wzrostu, nie należy jednak spodziewać się szybkiego powrotu do ostatnich szczytów. Dzisiaj poznamy dane o marcowej sprzedaży detalicznej w strefie euro. Prognozowany jest wzrost o 0,2% w ujęciu miesięcznym, w ujęciu rocznym oczekiwany jest spadek o -0,6%.

Z Niemiec napłyną informacje o zamówieniach przemysłowych w marcu. Oczekiwany jest wzrost o 0,3%. Po południu dane ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 14:30 koszty pracy i wydajność pracy w I kwartale tego roku, a później indeks podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym. Oczekiwany jest spadek o -1,0%, co jest lepszą prognozą w stosunku do poprzedniego kwartału, kiedy spadek ten był bliski 2%.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)