Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Joanna Pluta
|

Spokojny początek roku na rynkach

0
Podziel się

Złoty rozpoczyna nowy rok na silnym poziomie. Notowania EUR/PLN pozostają w okolicach poziomu 3,9600, a kurs USD/PLN po zejściu aż do 2,9450, dziś znajduje się nieco wyżej, w pobliżu 2,9800.

Spokojny początek roku na rynkach
bDyFDBrF

Dziś na rynek napłynęły dane dotyczące aktywności gospodarczej w polskim sektorze przemysłowym. Według publikacji Markit HSBC indeks PMI wzrósł w grudniu piąty miesiąc z rzędu i osiągnął wartość 56,3 pkt. Jest to trzeci najwyższy wynik w historii sporządzania tego wskaźnika. To bardzo dobra informacja w perspektywie przyszłej publikacji produkcji przemysłowej – oznacza to, iż produkcja w grudniu mogła zanotować silny wzrost pomimo surowych warunków pogodowych.

Wzrost zanotował także czeski PMI – zwyżkował on w grudniu do 58,4 pkt z 57,3 pkt miesiąc wcześniej. Indeks aktywności gospodarczej w węgierskim sektorze przemysłowym natomiast spadł do 52,9 pkt z 54,9 pkt w listopadzie. W dalszym ciągu jednak pozostaje on zdecydowanie powyżej poziomu 50,0 pkt, oddzielających recesję od ekspansji w przemyśle.

O godz. 10.00 została opublikowana prognoza inflacji Ministerstwa Finansów. Według MF inflacja wzrosła w grudniu do poziomu 3,1 proc. r/r z 2,7 proc. miesiąc wcześniej. Ministerstwo dodatkowo przewiduje przyspieszenie tempa wzrostu cen w styczniu – indeks CPI nie powinien jednak przekroczyć 3,5 proc.

bDyFDBrH

Pierwsza sesja na zagranicznym rynku walutowym w nowym roku rozpoczyna się w spokojnych nastrojach. Notowania eurodolara po zwyżce w sylwestra do poziomu 1,3400, dziś oscylują w okolicach 1,3300. Kurs GBP/USD natomiast powrócił do poziomu 1,5500, gdzie od rana podlega konsolidacji. Notowania AUD/USD po zwyżce w piątek do nowego 28-letniego szczytu, dziś konsolidują się nieco poniżej tego poziomu.

W bieżącym tygodniu kalendarz makroekonomiczny będzie zdecydowanie bardziej interesujący niż w ostatnich dniach. Już dziś z USA poznamy dane o aktywności gospodarczej w amerykańskim sektorze przemysłowym, czyli odczyt indeksu ISM. Kolejne dni upłyną pod znakiem oczekiwania na publikację comiesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy – zaczną one napływać już w środę, główna publikacja jednak będzie jak zawsze miała miejsce w piątek. Oprócz tego poznamy m.in. dane o zamówieniach w przemyśle z Eurolandu oraz USA, produkcji przemysłowej z Niemiec i indeks ISM ze Stanów Zjednoczonych.

W miarę jak rynek będzie odzyskiwał dawną płynność wraz z powrotem kolejnych inwestorów po okresie świątecznym, zmienność powinna rosnąć. Uczestnicy rynku będą mieli wiele okazji do odreagowania marazmu ostatnich dni.

bDyFDBsi
dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
KOMENTARZE
(0)