Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stabilizacja na rynku walutowym

0
Podziel się:

Dla kursu EUR/PLN stabilizacja jest charakterystyczna dla ostatniego tygodnia, w którym kurs ten poruszał się w kanale 3,2000-3,2200. Pierwszy poziom pozostaje nadal najistotniejszym wsparciem.

Stabilizacja na rynku walutowym

Na krajowym rynku walutowym obserwujemy stabilizację. Dla kursu EUR/PLN sytuacja taka jest charakterystyczna dla ostatniego tygodnia, w którym kurs ten poruszał się w kanale 3,2000-3,2200. Pierwszy poziom pozostaje nadal najistotniejszym wsparciem.

Bieżący tydzień powinien pomóc we wskazaniu kierunku dla polskiej waluty. W tym tygodniu nie poznamy istotnych danych makroekonomicznych z rodzimego rynku, duży wpływ zatem powinno mieć zachowanie inwestorów na międzynarodowym rynku. Z rana widoczne są nieznaczne ruchy na polskiej walucie.

Kurs dolara względem złotego umacniał się tylko chwilowo, aby w niedługim czasie zniweczyć to, co wcześniej zyskał. Ok. godziny 10.00 kurs kształtował się w okolicach 2,0560. Wartość EUR/PLN także odnotowała kosmetyczne spadki- do poziomu 3,2050. Zmiany kursów wyżej wymienionych walut z początku bieżącego tygodnia mogą okazać się symptomatyczne i wskazać kierunek na obecny tydzień.

Z powodu braku danych makro, kursy ,,złotowych" par walutowych będą uzależnione od decyzji amerykańskiego Banku Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych (jutro) oraz od decyzji Europejskiego Banku Centralnego również ws. wysokości kosztu pieniądza (czwartek).

Dodatkowo w tym tygodniu wpływ na kurs złotego mogą mieć waluty regionu. Bank Centralny Czech zadecyduje bowiem o wysokości stóp procentowych. W przypadku obniżki kosztu pieniądza, spadki na czeskiej koronie mogą przełożyć się również na deprecjację złotego.

W piątek kurs EUR/USD pozostawał w zakresie 1,5500-1,5600. Do większych zmian w notowaniach tej pary walutowej nie był w stanie doprowadzić nawet lipcowy raport z amerykańskiego rynku pracy. Co prawda po publikacji tego raportu obserwowaliśmy niewielkie umocnienie dolara względem euro, jednak bardzo szybko ruch ten został w całości zniesiony. Brak zdecydowanej reakcji rynku na doniesienia z amerykańskiego rynku pracy wynikał przede wszystkim z mieszanego charakteru tych informacji.

Z jednej strony nieco lepiej od oczekiwań wypadł wskaźnik mierzący zmianę zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (ang. payrolls), z drugiej z kolei, większy od prognoz wzrost (do najwyższego poziomu od 4 lat) odnotowała stopa bezrobocia. Sytuacja na rynku pracy w USA wciąż się pogarsza. W sektorach pozarolniczych od początku roku w każdym miesiącu malało zatrudnienie.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich ekonomistów, by bezrobocie w USA nie wzrastało, co miesiąc powinno w tym kraju przybywać ok. 100 tys. etatów.

Podczas dzisiejszej sesji poznamy kolejne dane z amerykańskiego rynku pracy. O godz. 13:30 zostanie przedstawiony raport Challengera o planowanych zwolnieniach. Publikacja tych danych nie powinna mieć jednak zbyt dużego wpływu na sytuację na rynku walutowym. Podobnie z resztą jak przedstawiana godzinę później czerwcowa zmiana wydatków i przychodów Amerykanów.

Rynek walutowy podczas dzisiejszej sesji będzie prawdopodobnie pozostawał w konsolidacji w oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych w USA oraz na oficjalny komentarz do tej decyzji. Na przestrzeni ostatnich tygodni oczekiwania na podwyżkę kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych uległy zmniejszeniu. Jeszcze niedawno prognozowano, że stopy zostaną tam w bieżącym roku podniesione o 50 pb., pierwszej tego typu interwencji spodziewano się już we wrześniu.

Obecnie najwięcej szans daje się na to, iż koszt pieniądza w USA wzrośnie w 2008 r. o 25 pb. i to dopiero w grudniu. Zaskakujące jest to, że mimo spadku oczekiwań na podwyżki stóp dolar nie uległ znacznemu osłabieniu. Fakt ten może świadczyć o krótkoterminowej zmianie nastrojów wokół amerykańskiej waluty. Daje ona szanse na spadek kursu EUR/USD w okolice dolnego ograniczenia szerokiego obszaru wahań 1,5300-1,6000, w którym para ta przebywa od ponad 3 miesięcy.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)