Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Węgrzanowski
|

Stabilny złoty

0
Podziel się:

Złoty zakończył notowania w tym tygodniu w dobrej kondycji. Polska waluta pozostaje mocna i nie podlega znaczącym wahaniom. W czasie piątkowego handlu notowania kształtowały się na poziomach 3,6450-3,6650 wobec dolara i 4,5150-4,54 względem euro

_ RYNEK KRAJOWY _

USD/PLN i EUR/PLN
Złoty zakończył notowania w tym tygodniu w dobrej kondycji. Polska waluta pozostaje mocna i nie podlega znaczącym wahaniom. W czasie piątkowego handlu notowania kształtowały się na poziomach 3,6450-3,6650 wobec dolara i 4,5150-4,54 względem euro.

O korzystnym nastawieniu do naszego kraju świadczy zignorowanie przez rynek napiętej sytuacji w Rosji. Korzystny wpływ na wartość naszej waluty miał także optymistyczny raport Merryll Lynch, który uznał Polskę za najszybciej rozwijający się kraj w regionie, mimo prognozowanego wzrostu stóp przed zakończeniem okresu wakacyjnego. Natomiast tylko jeden z ankietowanych przez agencję Reuters analityków rynkowych oczekuje podwyżek kosztów pieniądza w lipcu i sześciu oczekuje tego w sierpniu. Natomiast Hausner nie wykluczył, że podwyżka nastąpi już w lipcu. Po godz. 15.00 złoty umocnił się do 3,6 proc. po mocnej stronie parytetu. Wpływ na to mogła mieć wypowiedź H Wasilewskiej-Trenkner (RPP), która stwierdziła, że inflacja na koniec roku może przewyższyć cel inflacyjny NBP.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 3,6500 złotego, a jedno euro na 4,3370 złotego (odchyl.– 3,63 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Kursy EUR/PLN i USD/PLN znajdują się przy ważnych poziomach wsparciach 4,50 i 3,60-65, których pokonanie może spowodować dalsze umocnienie krajowego pieniądza. W przyszłym tygodniu poznamy kluczowe dane o inflacji, które będą determinować zachowanie inwestorów. Postrzeganie naszego kraju przez inwestorów pozostaje pozytywne, nie można jednak wykluczyć krótkoterminowej realizacji zysków, zwłaszcza, jeżeli sytuacja międzynarodowa ulegnie pogorszeniu.

_ RYNEK MIĘDZYNARODOWY _

USD/JPY
Piątek był pierwszym dniem w tym tygodniu, w którym tokijska giełda zanotowała wzrost cen akcji. Indeks Nikkei 225 zwyżkował o 0,89 proc. Piątkowe doniesienia japońskiej prasy wskazywały na większe niż wcześniej sądzono poparcie dla partii Junichiro Koizumiego, co stanowi dobrą prognozę przed niedzielnymi wyborami. Dodatkowo, napływ złych informacji z rynku amerykańskiego o zwiększonym zagrożeniu terrorystycznym spowodował wzrost wartości waluty japońskiej. Na początku sesji spadek dolarjena zatrzymał się na linii wsparcia 108. Po krótkotrwałym wzroście do 108,50 japońska waluta zaczęła umacniać się do wspomnianego poziomu wsparcia.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 108,28 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Obecnie sygnały rynkowe przemawiają na korzyść jena. Powinien on umocnić się w najbliższym czasie. Przebicie testowanego obecnie poziomu wsparcia 108 może doprowadzić do spadku dolarjena w okolice 107,20.

EUR/USD
Dzisiejsza sesja nie przyniosła zmiany kursu EUR/USD. Utrzymał on swoje notowania w pobliżu poziomu 1.2390. Po porannej wypowiedzi amerykańskiego sekretarza bezpieczeństwa Toma Ridge’a, który stwierdził, że Al Kaida może spróbować przeprowadzić zamachy terrorystyczne na dużą skalę przed październikowymi wyborami prezydenckimi w USA, dolar osłabił się. Eurodolar osiągnął poziom 1.2423, na co wpływ miały także dane o wzroście eksportu w RFN. Wzrósł on na przestrzeni roku o 11,8 proc. Kiedy wydawało się, że dalsze umocnienie euro jest kwestią czasu, nastąpił spadek eurodolara do 1,2370, po czym kurs powrócił w okolice 1.2390.
O godz. 16.10 jedno euro wyceniane było na 1,2383 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Euro pozostaje mocne po opublikowaniu nienajlepszych informacji z amerykańskiego rynku. Należy oczekiwać, że kurs EUR/USD pozostanie w przedziale 1.2330 – 1.2440.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)