Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
24.12.2007 10:23

Świąteczny spokój na rynku walutowym

Na rynku złotego już od kilku dni utrzymuje się świąteczna atmosfera. Kursy USD/PLN oraz EUR/PLN ulegają jedynie niewielkim wahaniom pozostając w zakresach odpowiednio 2,50-2,5250 i 3,6050-3,63.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na rynku złotego już od kilku dni utrzymuje się świąteczna atmosfera. Kursy USD/PLN oraz EUR/PLN ulegają jedynie niewielkim wahaniom pozostając w zakresach odpowiednio 2,50-2,5250 i 3,6050-3,63.

Dzisiaj o godz. 9.00 za dolara płacono 2,5140 zł natomiast za euro 3,6160.

Również najbliższe sesje nie powinny przynieść większych zmian w notowaniach rodzimej waluty. O ewentualnym wybiciu ze wspomnianych kanałów, które nadałoby kierunek złotemu na kolejne dni, może zadecydować jedynie silniejszych ruch kursu EUR/USD. Para ta także od kilku sesji utrzymuje się w konsolidacji, a prawdopodobieństwo, iż jej kurs ulegnie w ciągu najbliższych dni większemu odchyleniu nie jest zbyt wysokie.

W ciągu rozpoczynającego się dzisiaj tygodnia rynek krajowy nie dostarczy impulsów dla notowań złotego, gdyż nie będą w nim publikowane żadne istotne dane makroekonomiczne z Polski, a Giełda Papierów Wartościowych ruszy dopiero w czwartek. Kierunek dla rodzimej waluty może zostać nadany dopiero na początku przyszłego roku.

Wtedy to prawdopodobnie złoty powróci do umocnienia, a kursy USD/PLN oraz EUR/PLN wybiją się dołem z obszarów ostatniej konsolidacji, co dodatkowo wzmocni siłę aprecjacji rodzimej waluty. Realizacji takiego scenariusza może zaszkodzić jednak ewentualne silne umocnienie dolara na rynkach światowych.

Kurs EUR/USD od kilku dni trwa w konsolidacji w pobliżu silnego wsparcia 1,4350. Poziom ten wciąż jest skuteczny, mimo dużego potencjału dolara do umocnienia. Również przez najbliższe dni bariera ta prawdopodobnie nie zostanie trwale przebita.

Większe zmiany na rynku walutowym mogą dopiero przynieść ostatnie dwie sesje bieżącego tygodnia. Wtedy to ze Stanów Zjednoczonych poznamy dane na temat zamówień na dobra trwałe oraz sprzedaży nowych domów w listopadzie.

Oczekuje się, iż pierwszy z wymienionych wskaźników może osiągnąć wyższą wartość od dotychczasowych wyników, co będzie przemawiać za umocnieniem dolara. Jeśli jednak z amerykańskiego rynku nieruchomości kolejny raz napłyną niepokojące dane, kursowi EUR/USD trudno będzie trwale pokonać barierę 1,4350.

Na ostatniej sesji minionego tygodnia obserwowaliśmy wśród inwestorów spadek awersji do ryzyka. Nastroje na światowych rynkach poprawiły opublikowane w piątek dane na temat wydatków amerykańskich konsumentów.

Okazało się, że w listopadzie wzrosły one o 1,1% m/m bijąc tym samym oczekiwania wskazujące na ich dynamikę na poziomie 0,7%. Doniesienia te świadczą o tym, że Amerykanie nie odczuwają jeszcze negatywnych skutków ostatnich zawirowań na rynkach finansowych i w sektorze nieruchomości, co daje nadzieję na wyjście USA z ostatnich problemów obronną ręką.

Poprawa atmosfery na rynkach przełożyła się w piątek na wzrosty na amerykańskich giełdach. Inwestorzy chętniej zawierali transakcje oparte na carry trade, przez co na wartości stracił japoński jen.

Waluta ta uległa osłabieniu również ze względu na spekulacje na temat możliwej obniżki stóp procentowych w Japonii. Kurs EUR/JPY wzrósł do poziomu 164,00 natomiast USD/JPY osiągnął wartość 114,00 i ma wciąż potencjał do dalszych wzrostów.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
TMS Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz