Notowania

dziś w money
14.02.2008 10:43

Sytuacja na giełdach wspiera złotego

Początek dzisiejszej sesji przynosi kontynuację procesu aprecjacji polskiej waluty. Sytuacja ta wynika głównie z poprawy atmosfery na światowych giełdach i oczekiwaniu inwestorów na jutrzejsze publikacje danych makroekonomicznych z Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Początek dzisiejszej sesji przynosi kontynuację procesu aprecjacji polskiej waluty. Sytuacja ta wynika głównie z poprawy atmosfery na światowych giełdach i oczekiwaniu inwestorów na jutrzejsze publikacje danych makroekonomicznych z Polski.

Podana jutro wysokość inflacji CPI oraz dynamika wynagrodzeń będą istotnymi czynnikami wpływającymi na przyszłe decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Obecnie bardziej prawdopodobne są kolejne podwyżki stóp procentowych.

Potwierdził to wczoraj jeden z członków RPP Andrzej Sławiński. Powiedział on, że nie można wykluczyć dalszego zaostrzania polityki pieniężnej, jednakże skala podwyżek pozostaje nadal sprawą otwartą. Także inny członek Rady Marian Noga wyraził opinię, że w Polsce potrzebne są jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych.

Oczekiwania takie są korzystne dla polskiej waluty i obecnie nie ma czynników, które przemawiałyby za możliwością większego osłabienia. Także analiza techniczna sugeruje, że możliwe są spadki kursów USD/PLN oraz EUR/PLN nawet w okolice ostatnich minimów. Należy jednak mieć na uwadze, że duże uzależnienie rodzimej waluty od rynku zagranicznego stwarza niebezpieczeństwo szybkiej zmiany nastrojów w przypadku powrotu kursu EUR/USD do spadków.

O godzinie 9 za jednego dolara płacimy 2,45 natomiast jedno euro kosztuje 3,58. Wydaje się, że w dalszej części sesji kursy złotego powinny się ustabilizować w okolicach obecnych poziomów.

Sytuacja na rynku zagranicznym pozostaje w dalszym ciągu bardzo stabilna. Kurs EUR/USD przebywa w okolicy 1,46 i dopóki dzień nie zakończy się powyżej poziomu 1,4650 należy ostrożnie podchodzić do prób umocnienia europejskiej waluty.

W ciągu dzisiejszej sesji inwestorzy oczekiwać będą na informacje o dynamice PKB ze strefy euro. Prognozy zakładają niewielkie spowolnienie wzrostu gospodarczego. Jeśli rzeczywiste dane będą różnić się od oczekiwań należy spodziewać się szybkiej reakcji kursu.

Po południu ważne będą także dane o cotygodniowym bezrobociu z USA. W tym przypadku oczekuje się spadku do 347 tysięcy wobec ostatniego odczytu na poziomie 356 tys.

Zachowanie kurs dolara na najbliższych sesjach będzie więc bardzo ważne. W przypadku dalszej deprecjacji tej waluty realny staje się wzrost kursu EUR/USD ponownie w okolice ostatnich szczytów, natomiast jeśli dane ze strefy euro wpłynął niekorzystnie na wspólną walutę można oczekiwać spadków w kierunku poziomu 1,44.

Warto także wspomnieć o możliwym scenariuszu, w którym europejska waluta może osłabić się w najbliższych tygodniach nawet do poziomu 1,40 w stosunku do USD.

Jednakże aby stał on się prawdopodobny dzisiejsze informacje o PKB musiałby by bardzo negatywnie rozczarować inwestorów. Spowodowałoby to wzrost obaw rozprzestrzenienie się kryzysu w Stanach Zjednoczonych na pozostałe światowe gospodarki.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o planowanym na dziś wystąpieniu szefa FED Bena Bernanke. Raczej nie powie on nic zaskakującego, dlatego też reakcja rynku będzie prawdopodobnie niewielka.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
TMS Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz