Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szansa na porozumienie w USA, dolar zyskuje

0
Podziel się

W komentarzu analityka Admiral Markets przeczytaj o tym, jak zachowuje się amerykańska waluta.

Szansa na porozumienie w USA, dolar zyskuje
bErwqoCt

Perspektywa politycznego porozumienia ws. amerykańskiego budżetu i podwyższenia limitu długu, jaka wczoraj zarysowała się w Senacie, wspiera dolara w relacji do większości walut. Szczególnie mocno zyskuje on do euro i szwajcarskiego franka. Rośnie też kurs USD/PLN.

Wczoraj nadzieje na to, że amerykańscy politycy w ostatniej chwili porozumieją się ws. limitu długu i budżetu nabrały realnych kształtów. Przedstawiciele Senatu z obu partii negocjują porozumienie zakładające finansowanie rządu federalnego przynajmniej do połowy stycznia 2014 roku i umożliwiające zaciąganie nowych pożyczek (podwyższające limit długu) do połowy lutego 2014 roku. Nadzieje na zawarcie kompromisu w Senacie wyprowadziło w poniedziałek amerykańskie indeksy z początkowych minusów na plusy, a także pomogło dolarowi. Dziś rynki akcji kontynuują zwyżki. Na wartości zyskuje też "zielony". Zwraca uwagę zwłaszcza jego umocnienie do euro.

Kurs EUR/USD, który jeszcze wczoraj próbował atakować barierę 1,36 dolara, dziś z przytupem przełamał poziom 1,35 i spadł do 1,3479 dolara. To najniższy kurs od 30 października br., czyli od momentu rozpoczęcia się kryzysu budżetowego w USA (do końca września Kongres miał uchwalić budżet). To jak mocno obecnie położone są akcenty na sytuację w USA doskonale pokazuje dzisiejszy brak reakcji wspólnej waluty na doniesienia z Niemiec i Hiszpanii. Mianowicie na publikację indeksu ZEW i wyniki aukcji hiszpańskich bonów.

bErwqoCv

W październiku indeks instytutu ZEW dla Niemiec nieoczekiwanie wzrósł do 52,8 pkt. z 49,6 pkt. we wrześniu, podczas gdy oczekiwano jego stabilizacji na dotychczasowym poziomie. Był to też najwyższy odczyt od 3,5 roku. Te zaskakująco dobre dane nie przełożyły się jednak na umocnienie euro. Wręcz przeciwnie. W momencie, gdy inwestorzy zobaczyli, że dane nie pomagają, zaczęli wyprzedawać EUR/USD.

Wcześniej równie pozytywnego przełożenia na notowania EUR/USD nie miały wyniki aukcji hiszpańskich bonów skarbowych. Aukcji, która przyniosła spadek rentowności 12-miesięcznych bonów do 0,961%, co jest najniższym poziomem od kwietnia 2010 roku.

Dolar zyskuje we wtorek również w relacji do złotego. Kurs USD/PLN rośnie z 3,08 zł wczoraj do 3,10 zł. Nie zmienia to jednak układu sił na wykresie. W dalszym ciągu ten ruch do góry należy kwalifikować jako kontynuację konsolidacji w przedziale 3,07-3,11 zł. Dopiero wybicie z tego przedziału będzie sygnałem do głębszych zmian.

Utrzymujące się pozytywne nastroje na rynkach globalnych i związany z tym wzrost apetytu na ryzyko sprawia, że złoty pomimo mocnej przeceny EUR/USD, co zwykle korelowało z jego wyprzedażą, pozostaje stabilny w relacji do euro. W południe za wspólną walutę trzeba było zapłacić 4,1785 zł.

bErwqoCB

Trwające negocjacje w Senacie poprawiły nastroje na rynkach. Jakkolwiek nie ma pewności, czy pod tym porozumieniem podpisze się Izba Reprezentantów, gdzie większością dysponują republikanie, to toczące się w Senacie rozmowy będą poprawiać rynkowy sentyment aż do momentu, gdy z USA nie pojawi się coś, co go popsuje.

Mocne skupienie się inwestorów na doniesieniach z USA sprawia, że dziś przez cały dzień rynki finansowe będą żyć tymi wydarzeniem. Rosnące prawdopodobieństwo zawarcia politycznego kompromisu przez amerykańskich polityków będzie dolara wzmacniać. Jeżeli jednak pojawią się jakieś znaki zapytania to zaraz zacznie on tracić na wartości.

W obecnej atmosferze, zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja indeksu NY Empire State, będzie mieć jedynie jednostronny wpływ na decyzje inwestorów. Dobre dane wzmocnią dolara. Słabe natomiast nie muszą go osłabić.

bErwqoCW
komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
KOMENTARZE
(0)