Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Taniejąca ropa sprzyja dolarowi

0
Podziel się:

Środowa sesja przebiegła pod znakiem dalszego umocnienia się złotego względem euro. Kurs EUR/PLN ustanowił rekordowe minimum na poziomie 3,2150.

Taniejąca ropa sprzyja dolarowi

Środowa sesja przebiegła pod znakiem dalszego umocnienia się złotego względem euro. Kurs EUR/PLN ustanowił rekordowe minimum na poziomie 3,2150.

Umocnieniu złotego sprzyjała informacja o rekordowej cenie korony czeskiej w stosunku do euro. EUR/CZK wyceniano na 23, 2420, co jest najniższym poziomem w historii. Wzrostowi złotego pomagają również wypowiedzi członków RPP, dotyczące wystąpienia kolejnych podwyżek stóp procentowych. Opinie wśród przedstawicieli RPP są jednak podzielone. Reprezentantem ,,jastrzębiego" skrzydła jest Dariusz Filar, który uważa, że do zacieśnienia polityki monetarnej powinno dojść już na najbliższym posiedzeniu Rady.

Natomiast zdaniem Jana Czekaja z podwyżką kosztu pieniądza należałoby się wstrzymać do czasu nowej projekcji inflacji oraz publikacji wartości wskaźnika CPI za wrzesień. Wrześniowy odczyt pozwoli bowiem ocenić, czy wzrost cen się stabilizuje, czy presja inflacyjna pozostaje jednak duża. Rada bowiem spodziewa się, że inflacja będzie jeszcze rosła, osiągając swój szczyt w sierpniu (według Mariana Nogi będzie to 4,6-5,0%). Czekaj dodał również, że jego zdaniem wzrost kursu złotego jest efektem działań spekulacyjnych.

Kolejnym ważnym wsparciem dla EUR/PLN jest obecnie poziom 3,2000, nie wiadomo jednak czy zostanie on osiągnięty. Wielu uczestników rynku spodziewa się bowiem korekty w notowaniach złotego, a obecne niskie poziomy wykorzystują do zamykania zyskownych długich pozycji w polskiej walucie. Za korektą przemawiają również wskazania analizy technicznej. Oscylatory wskazują na wyprzedanie rynku, a notowania EUR/PLN znajdują się w dolnym ograniczeniu uformowanego kanału spadkowego.
Na światowym rynku obserwowaliśmy stabilizację kursu dolara. Notowania EUR/USD oscylowały w okolicach poziomu 1,5900, a inwestorzy oczekiwali na publikacje makroekonomiczne zza Oceanu.

Opublikowane dane okazały się lepsze dla dolara. Czerwcowa inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych wyniosła 1,1% m/m wobec prognozy 0,7%. Natomiast wskaźnik core CPI wyniósł 0,3% m/m wobec prognozy 0,2% m/m. Inflacja CPI w ujęciu rocznym wyniosła natomiast 5,0% r/r. Rynek czekał na kolejne dane, które również okazały się nieco lepsze dla amerykańskiej waluty. Produkcja przemysłowa w USA wzrosła o 0,5% m/m. W poprzedni miesiącu odnotowano spadek tego wskaźnika o 0,2%. Wykorzystanie potencjału produkcyjnego wyniosło 79,9% wobec 79,4% z poprzedniego miesiąca. Gorzej natomiast wypadły dane o napływie kapitału długoterminowego do USA.

W maju napłynęło 67 miliardów dolarów kapitału, co było znacznie mniejszym przepływem niż odnotowane w kwietniu ponad 100 miliardów kapitału długoterminowego. Publikowane dane nie wpłynęły znacząca na obraz rynku, kurs EUR/USD w dalszym ciągu stabilizował się w okolicach poziomu 1,5900. Do spadku notowań doszło dopiero po publikacji danych o tygodniowych zapasach ropy naftowej w USA. Wzrosły one o 3 mln baryłek, w stosunku do dużego spadku odnotowanego w ubiegłym tygodniu. Przełożyło się to na gwałtowny spadek notowań ropy naftowej, której cena zniżkowała do poziomu 133 dolarów za baryłkę. Doprowadziło to do zniżki kursu EUR/USD do poziomu 1,5820 obserwowanego o godz. 17.00.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)