Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Udany tydzień na rynkach walutowych

0
Podziel się:

Wspólna waluta może zaliczyć ten tydzień do udanych. Jednak z uwagi na brak informacji makroekonomicznych, poniedziałek nie zapowiadał aż tak pozytywnych rozstrzygnięć.

Punktem przełomowym dla wzrostów kursu EUR/USD były wydarzenia z wtorkowego posiedzenia federalnego komitetu otwartego rynku FOMC, w którym szef FED Ben Bernanke zasygnalizował, że w razie potrzeby wprowadzi kolejny pakiet stymulujący amerykańską gospodarkę. Sugestia poluzowania ilościowego bezpośrednio podziałała na rynki. Kurs EUR/USD wystrzelił w górę i rozpoczął kilkudniowy rajd, który wyniósł go ponad dwustu-sesyjną średnią, która wyznacza długoterminowy trend oraz przebił swoje ostatnie maksimum na poziomie 1.3330 i w konsekwencji ustanowił nowy szczyt na poziomie 1,3440. W piątek na zakończenie sesji wynosił 1,3460.

Tydzień ważnych informacji makroekonomicznych

Pierwszą i sądząc po reakcji rynku najważniejszą informacją mijającego tygodnia było wcześniej wspomniane posiedzenie FOMC. Niestety z treści komunikatu szefa FED nasuwa się wniosek, że perspektywy amerykańskiej gospodarki w dalszym ciągu nie są optymistyczne i widać silne oznaki spowolnienia.

Następnie na rynku pojawiły się słabe dane ze Strefy Euro na temat zamówień w przemyśle oraz bardzo rozczarowujące dane na temat PMI w sektorze usług i produkcji również ze Strefy Euro. Lekko rozczarowały również dane na temat nowych bezrobotnych, których w ciągu ostatniego tygodnia przybyło aż o 15 tys. Jednak pojawiły się również dobre dane na temat indeksu IFO, który osiągnął swój trzyletni szczyt.

Lekkie ożywienie amerykańskiego rynku nieruchomości

Ostatni tydzień przyniósł cały pakiet danych z rynku nieruchomości w USA. Odczyty danych na temat pozwoleń na budowę domów, rozpoczętych budów domów, także sprzedaży domów na rynku pierwotnym i wtórnym były pocieszające dla inwestorów. Mogą sugerować, że rynek osiągnął swoje długoterminowe dołki i przyszedł czas na poprawę. Lekko spadł jednak indeks cen nieruchomości. Był on jednak na tyle niewielki, że nie zmienił pozytywnej wymowy tej grupy danych.

Co z krajami grupy PIIGS?

Pomimo udanych aukcji długu w takich krajach jak Irlandia, Hiszpania, Portugalia czy Grecja coraz głośniej mówi się o powrocie problemów z wypłacalnością tych państw. Wskazuje na to przede wszystkim koszt ubezpieczenia długu (CDS), który wzrósł we wszystkich wyżej wymienionych krajach.

Oczy inwestorów były szczególnie zwrócone w kierunku Irlandii, która poświęciła kapitał odpowiadający 8 proc. PKB tego kraju na ratowanie kilku banków przed niewypłacalnością. To doprowadziło do powstania ogromnego deficytu finansów publicznych tego kraju, który według szacunków sięga nawet 25 proc. PKB.

Mieszane nastroje na parach złotowych

Wnioski z notowań polskiej waluty w stosunku do dolara oraz euro są mieszane. Z jednej strony pozytywnie zaskoczył fakt, że kurs USD/PLN przebił silne wsparcie w okolicach psychologicznej granicy 3zł i wyznaczył swoje nowe kilkumiesięczne minimum na poziomie 2,9330, jednak z drugiej strony kurs EUR/PLN zachowywał się dużo słabiej i zamiast notować nowe minima, wybił się górą z konsolidacji, w której przebywał od ponad dwóch tygodni. Jednocześnie w bardzo niedalekiej przyszłości może testować poziom 4zł.

Kurs EUR/PLN na koniec tygodnia wynosił 3,96, natomiast USD/PLN kształtował się na poziomie 2,94.

Dobre dane makro z Polski

W piątek na rynek napłynęły dane na temat dynamiki sprzedaży detalicznej w Polsce, która pozytywnie zaskoczyła inwestorów wzrastając aż do 6,6 proc. rocznie GUS podał również dane na temat stopy bezrobocia, której odczyt był zgodny z prognozami (wyniosła 11,3 procent) oraz wydał komunikat, w którym stwierdzono, że polska gospodarka powinna rozwijać się w III kwartale w tempie zbliżonym do tego notowanego w II kwartale. Warto również zwrócić uwagę na opublikowane notatki z ostatniego posiedzenia RPP, ponieważ okazało się, że Rada głosowała wniosek o podwyższenie stopy referencyjnej o 50 pkt bazowych. Wniosek ten nie uzyskał potrzebnej większości, ale pokazuje to, że w Radzie są zwolennicy szybkiej podwyżki stóp.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)