Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W oczekiwaniu na decyzję RPP

0
Podziel się:

Wydarzeniem wczorajszego dnia było niewątpliwie wystąpienie Bernanke przed senacką komisją ds. banków

Bernanke zaapelowali ponownie o jak najszybszą reakcję Kongresu w celu ustabilizowania obecnej sytuacji i działania, które miałyby na celu zapobiec temu, co może mieć ze sobą poważne konsekwencje dla rynków finansowych i całej gospodarki.

Nie zostały przedstawione szczegóły planu pomocy, tak więc w dalszym ciągu na rynku powinna utrzymać się niepewność.

Dodatkowo Kongres dość sceptycznie odnosi się do proponowanych rozwiązań, podtrzymując opinię, iż należałoby w pierwszej linii szukać innych rozwiązać. Rynki pozostają nerwowe. Indeksy akcji po raz kolejny zniżkowały, a dolar pozostawał słabszy. Raport o cenach domów opublikowany przez OFHEO ujawnił, że ceny pozostają nadal w trendzie spadkowym. Jedyną pozytywna informacją, która napłynęła na rynek było ogłoszenie przez Buffeta, że zainwestował sumę 5 miliardów dolarów w Goldman Sachs Group.

Na rynku krajowym, złoty zachowywał się dość stabilnie. Słabsze dane na temat sprzedaży detalicznej przyczyniły się do chwilowego osłabienie polskiej waluty. Dziś inwestorzy oczekują na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Zdaniem większości analityków, choć rynek spodziewa się, że Rada utrzyma stopy na niezmienionym poziomie 6,0%, to komunikat po posiedzeniu może przyczynić się do umocnienia złotego. Jeśli chodzi o rynki zagraniczne, to istotne będzie dzisiejsza publikacja indeksu Ifo z Niemiec oraz dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym. Zainteresowaniem inwestorów będzie cieszyło się również wystąpienie Bernanke, który tym razem będzie wypowiadał się na temat sytuacji w gospodarce.

EURPLN

Słabsze dane na temat sprzedaży detalicznej przyczyniły się do osłabienie złotego w okolice 100-okresowej średniej na wykresie dziennym. Pomimo tego, że złoty pozostaje dość stabilny w oczekiwaniu na decyzję RPP w sprawie stóp, to dziś rano kurs testował wspomnianą średnią co może przyczynić się do odreagowania w okolice 3,3285. Jeśli jednak w komunikacie po decyzji usłyszymy, że cykl zacieśniania polityko monetarnej jeszcze się nie zakończył, to możemy spodziewać się powrotu EURPLN w okolice 3,27. Dopiero wyjście powyżej poziomu 3,3450 mogłoby być sygnałem do większego osłabienia.

Eurodolar wyhamował wzrosty w okolicy 1,48, gdzie opór wyznacza projekcja 127,2% zniesienia podfali wzrostowej z poziomu 1,3880 na 1,4480. Przeprowadzając analizę fundamentalną nasuwa się wniosek, że dolar w dalszym ciągu powinien pozostać słabszy, jednak z technicznego punktu widzenia jest szansa na korektę ostatniego gwałtownego impulsu wzrostowego. Okolice wsparcia wyznacza rejon 1,4520-30, gdzie przebiega 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym oraz znajdują się ostatnie maksima lokalne. Dziś EURUSD będzie pod wpływem publikacji na temat indeksu Ifo z Niemiec.

GBPUSD

Do Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu napływają słabsze dane z rynku nieruchomości. Gwałtownie również spada liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków o kredyty hipoteczne. Gospodarka pozostaje w bardzo słabej kondycji, a rynek pracy pozostaje słaby. Zdaniem Blanchflower'a bezrobocie będzie wzrastać bez obniżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Dlatego tez konsekwentnie od posiedzenia Banku Anglii w październiku zeszłego roku ten członek MPC głosuje za rozluźnieniem kosztu pieniądza. Pomimo tego waluta brytyjska zachowuje się całkiem dobrze. Obecnie GBPUSD znajduje się tuz przy oporze wynikającym z 41,4% zniesienia całości fali spadkowej z początku marca tego roku. Z technicznego punktu widzenia może nastąpić przełamanie i kontynuacja wzrostów w rejon 1,8730.

USDJPY

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami USDJPY utrzymuje się w zakresie wahań 104-108. Wszelkie pozytywne informację, pomimo, iż jest ich niewiele osłabiają jena. USDJPY wzrósł nieco po ty, jak Waren Buffet ogłosił, iż zainwestował sumę 5 miliardów dolarów w Goldman Sachs Group. Wszelkie bardziej optymistyczne nastroje na giełdach mogą przyczynić się do osłabienie japońskiej waluty w okolice górnego ograniczenia zakresu.
Dziś w nocy zapoznamy się z danymi z Japonii odnośnie bilansu handlowego, jednakże najważniejsze informacje na temat inflacji napłyną w czwartek w nocy.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)