Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Joanna Pluta
|

W tym tygodniu decyzja RPP

0
Podziel się:

Notowania EUR/PLN na początku dzisiejszej sesji pozostają w pobliżu poziomu 3,8600 zł. Przed silniejszym spadkiem kurs powstrzymuje dolne ograniczenie szerokiego kanału spadkowego, widocznego na wykresie tej pary walutowej od kwietnia bieżącego roku.

W tym tygodniu decyzja RPP

W ubiegłym tygodniu kurs podjął udaną próbę zejścia poniżej tego poziomu, w efekcie czego mogliśmy obserwować zniżkę aż w okolice zeszłorocznych minimów. Bliskość tak istotnego wsparcia powstrzymała jednak dalsze spadki, a następnie doprowadziła do odreagowania z powrotem ponad wspomniane dolne ograniczenie kanału.

Kurs USD/PLN natomiast utrzymuje się dziś nieco powyżej poziomu 2,9100, czyli ok. 3 grosze powyżej minimów z zeszłego tygodnia. Niskie poziomy w notowaniach tej pary walutowej wspiera utrzymujący się wysoko eurodolar.

Najważniejszym wydarzenia rozpoczynającego się tygodnia będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych. Jakkolwiek podwyżka kosztu pieniądza po ostatnich jastrzębich wypowiedziach prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz członków RPP jest już w większym stopniu uwzględniona w cenach, to jednak może ona stanowić co najmniej chwilowe wsparcie dla złotego. Niewykluczona jest wówczas ponowna zniżka i test zeszłorocznych minimów w notowaniach EUR/PLN.

Oprócz decyzji Rady w bieżącym tygodniu z kraju napłyną dane o produkcji przemysłowej, wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw oraz odczyt inflacji bazowej i inflacji PPI. Publikacje te jednak w obliczu decyzji Rady powinny mieć jednak mniejsze znaczenie.

Piątkowa sesja na rynku eurodolara przyniosła atak na istotny opór 1,3450. Jednak próba pokonania tego poziomu póki co okazała się nieskuteczna. Po silnym wzroście z drugiej połowy minionego tygodnia notowania EUR/USD w pierwszych godzinach dzisiejszej sesji spadły w okolice 1,3280. Obserwowaną techniczną korektę zatrzymać może najbliższe wsparcie na poziomie 1,3230, wyznaczone przez 38,2 proc. zniesienia zeszłotygodniowej fali wzrostowej. Obecną zniżkę warto wykorzystać do zajęcia długich pozycji, gdyż wysoce prawdopodobny jest scenariusz ponownego ataku na opór 1,3450 w ciągu kilku następnych sesji.

Na dziś nie zaplanowano żadnych istotnych publikacji makroekonomicznych, jednak warto zwrócić uwagę na informacje napływające z rozpoczynającego się dwudniowego spotkania ministrów finansów państw Eurolandu. Jednym z głównych tematów dyskusji ma być kwestia zwiększenia funduszy oraz rozszerzenia zakresu działań Europejskiego Systemu Stabilności Finansowej (EFSF). Głównymi inicjatorami zmian są Komisja Europejska wraz z Europejskim Bankiem Centralnym. Jedną z głównych propozycji jest dokapitalizowanie instytucji, gdyż przy obecnej ilości funduszy wystąpienie Hiszpanii i Portugalii o pomoc finansową praktycznie wyczerpałoby limit dostępnych środków. Głównymi oponentami zmian są Niemcy, czyli kraj będący głównym dawcą kapitału do EFSF.

Chęć dokapitalizowania Systemu Stabilności zmalała ze strony niemieckich władz dodatkowo po udanych aukcjach portugalskiego oraz hiszpańskiego długu. Ewentualne przeforsowanie zmian powinno stanowić impuls ograniczający ryzyko bankructwa, któregoś z państw Eurolandu, wspierając tym samym wartość euro.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)