Notowania

dziś w money
12.05.2008 08:35

Waluty: Umocnienie bez przekonania

Umocnienie dolara po otwarciu handlu w tym tygodniu pokazuje, że kontynuacja ruchu, który w dłuższej perspektywie określić należy jako korekta trendu, to nadal scenariusz dominujący.

Podziel się
Dodaj komentarz

W ubiegłym tygodniu para EURUSD znalazła się na poziomie najniższym od niemal dwóch miesięcy i po przełamaniu wsparcia na poziomie 1,5348-1,5360 powędrowała w okolice dołka z 11 marca (1,5285).

Umocnienie dolara po otwarciu handlu w tym tygodniu (spadek notowań pary o ok. 85 pipsów do 1,54) pokazuje, że kontynuacja ruchu, który w dłuższej perspektywie określić należy jako korekta trendu, to nadal scenariusz dominujący. Spadek notowań pary stracił już jednak swoją dynamikę i w końcówce minionego tygodnia korygowany był m.in. po jastrzębim wystąpieniu prezesa ECB.

Brak przekonania rynku co do perspektyw dolara wynika z niejakich odczytów danych z amerykańskiej gospodarki i nadal niepokojących sygnałów z instytucji finansowych (przypomnijmy choćby nieoczekiwaną dużą stratę Fannie Mae w zeszłym tygodniu), co też odbija się na notowaniach USDJPY. Podczas gdy euro traciło do dolara, jen zyskiwał i para USDJPY obniżyła notowania z poziomu 105,60 w okolice wsparcia na poziomie 102,60 w miniony piątek. Taka sytuacja skutkująca mocnym spadkiem EURJPY nie utrzyma się zapewne zbyt długo, a okazji do większego zdecydowania rynku dostarczy spora dawka przewidzianych na ten tydzień odczytów danych. Również w przypadku GBPUSD, gdzie po pewnym okresie konsolidacji notowania kierują się na południe (spadek do 1,9450) w stronę wsparcia na poziomie 1,9385.

Cykl zacieśniania polityki monetarnej w Polsce prawdopodobnie zbliża się powoli ku końcowi, jednak po krótkiej korekcie pod koniec kwietnia, inwestorzy ponownie zdecydowanie kupują złotego. W piątek zyskał on zdecydowanie zarówno wobec dolara (spadek USDPLN z 2,21 do 2,1970), jak i euro (spadek EURPLN z 2,4130 do 3,39). W najbliższych dniach dla notowań polskiej waluty ważne będą dane o inflacji, ale jako że inne odczyty (rynek pracy, produkcja i sprzedaż) dopiero w kolejnym tygodniu, kluczowa pozostanie rozgrywka na głównych parach walutowych.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz