Notowania

dziś w money
20.01.2011 08:45

Wyniki banków popsuły nastroje

Dane z Chin nie okazały się dla rynku na tyle dużym zaskoczeniem, aby zmienić wyraźniej obraz rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
<b>Przemysław Kwiecień</b> <br /><br /> Analityk XTB

*Dane z Chin nie okazały się dla rynku na tyle dużym zaskoczeniem, aby zmienić wyraźniej obraz rynku. Ten może jednak i tak ulec zmianie, co pokazuje reakcja na wyniki amerykańskich banków – w efekcie tracą rynki akcji, a umocnienie europejskich walut zostało zatrzymane. To sprawia, iż pomimo podwyżki stóp, złoty traci na wartości. *

Dziś w nocy chińskie władze opublikowały dane za grudzień oraz dane o PKB za czwarty kwartał minionego roku. Najbardziej oczekiwana publikacja – dane o inflacji – nie okazała się tym razem tak dużym zaskoczeniem jak w poprzednim miesiącu, kiedy wzrosła do poziomu 5,1 procent. Rynek pierwotnie oczekiwał inflacji na poziomie 4,4 proc., jednak już wczoraj na rynek trafił przeciek poprzez chińską prasę, iż CPI wyniesie 4,6 procent. Należy mieć na uwadze, iż spadek inflacji w relacji do listopada to wyłącznie efekt bazy statystycznej (inflacja w grudniu 2009 wyniosła 1,9 proc., w listopadzie jedynie 0,6 proc.) i inflacja na poziomie 4,6 proc. w grudniu jest niemniejszym problemem niż 5,1 proc. w listopadzie. Jednak dla rynku powodem do szokowej reakcji byłby odczyt w okolicach 5 procent.

Z pozostałych danych PKB (9,8 proc.), produkcja (13,5 proc.) i sprzedaż (19,1 proc.) były nieco wyższe od oczekiwań, wyższy był jednak także PPI (5,9 proc.). Reakcja na dane jest jak na razie umiarkowana, jednak podwyżki stóp w Chinach cały czas pozostają zagrożeniem.

Rynki akcji – spadki po wynikach banków

Przy skrajnie wykupionym rynku akcji oczekiwania wobec wyników prezentowanych przez amerykańskie spółki są bardzo wysokie – zazwyczaj wyższe niż podawane oficjalnie konsensusy. Dobrze zilustrowały to wczoraj banki, których wyniki generalnie nie odbiegały znacząco od konsensusu, jednak zostały negatywnie przyjęte przez rynek – na tyle, że odcisnęło się to na obrazie całego rynku.

Pierwszą linią obrony dla byków jest dość agresywna linia trendu poprowadzona po lokalnych dołkach kontraktów na S&P500 – obecnie przebiega na poziomie 1272 pkt. Kolejnym wsparciem jest poziom 1258 pkt. Ich przełamanie mogłoby sugerować możliwość większej przeceny.

Rynek złotego – marcowa decyzja zależna od danych za styczeń

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z naszymi oczekiwaniami podniosła stopy procentowe o 25 bp. O ile ten ruch od dłuższego czasu wydawał nam się oczywisty, o tyle termin kolejnej podwyżki nie jest jeszcze przesądzony. Na tę chwilę największą szansę na kolejną podwyżkę widzimy w marcu, jednak ruch ten będzie zależny od danych o inflacji za styczeń oraz zachowania złotego. Jeśli inflacja wzrośnie w styczniu przynajmniej do 3,5 proc., to przy coraz mocniejszym rynku pracy Rada może zdecydować o kolejnym zaostrzeniu już na początku marca.

Do kolejnej decyzji jednak jest jeszcze ponad miesiąc i w tym czasie notowania złotego powinny znów w większym stopniu zależeć od czynników globalnych, zakładając, iż członkowie RPP nie będą po raz kolejny szokować rynku wypowiedziami (choć wpływ kolejnych interwencji byłby coraz mniejszy).

W kalendarzu – dane z USA, Google i Morgan Stanley

Dziś najważniejszym raportem, na który czeka rynek będzie publikacja wyników przez Google – nastąpi to jednak dopiero po sesji w USA (konsensus 8,06 USD zysku na akcję). Przed sesją wyniki poda m.in. bank Morgan Stanley (13.30, konsensus 0,43 USD).

Warto zwrócić również uwagę na dane z USA. Kluczowy może być raport o nowych bezrobotnych. Ich liczba w poprzednim raporcie wzrosła do 445 tys. – najwyżej od października i znacznie powyżej oczekiwań rynku. Dane cechują się jednak dużą zmiennością i rynek ma zapewne nadzieję, iż było to jednorazowe odchylenie (podobnie jak 388 tys. odnotowane pod koniec roku okazało się jednorazowym odchyleniem w dół). Konsensus to 420 tys. (dane o 14.30) – wyższa figura byłby nerwowo przyjęta przez rynek (negatywny wpływ dotyczyłby szczególnie notowań dolara).

Ponadto w USA poznamy dane o sprzedaży używanych domów (16.00, konsensus 4,87 mln) oraz regionalny indeks aktywności w rejonie Filadelfii (również 16.00, konsensus +20 pkt.). Z kolei o 17.00 opublikowane zostaną dane o zapasach paliw w USA. W Polsce o godz. 14.00 podane zostaną dane o produkcji przemysłowej i PPI – nasza prognoza to odpowiednio 11,5 proc. i 5,6 procent.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz