Notowania

dziś w money
20.11.2008 11:22

Wzrost awersji do ryzyka powodem osłabienia złotego

Osłabienie polskiej waluty mogłoby być jeszcze większe, ale lekkie odbicie notowań EUR/USD po wczorajszej wieczornej wyprzedaży, ogranicza proces deprecjacji.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wzrost awersji do ryzyka przekłada się w czwartek na osłabienie złotego do głównych walut. O godzinie 11:28 kurs USD/PLN testował poziom 3,0828 zł (wzrost o 3,5 gr), EUR/PLN 3,8589 zł (4 gr), a CHF/PLN 2,5404 zł (2,3 gr). *

Osłabienie polskiej waluty mogłoby być jeszcze większe, ale lekkie odbicie notowań EUR/USD po wczorajszej wieczornej wyprzedaży, ogranicza proces deprecjacji.

W kolejnych godzinach w dalszym ciągu nastawienie do ryzyka, czyli pośrednio sytuacja na globalnych rynkach akcji, jak również zachowanie kursu EUR/USD, a więc dwa czynniki które w głównej mierze determinowały zachowanie złotego w ostatnich tygodniach, będą kształtować notowania polskich par.

Nie będą to jedyne czynniki. Można oczekiwać, że pewien wpływ na nastroje będzie miała grupa raportów makroekonomicznych z Polski, jaka zostanie dziś opublikowana o godzinie 14-tej.

Inwestorzy dowiedzą się wówczas, jak w październiku kształtowały się ceny producentów, inflacja bazowa oraz jaka była dynamika produkcji przemysłowej. Ponadto zostaną opublikowane zapiski z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Potencjalny wpływ na rynek walutowy będą miały przede wszystkim dane o produkcji. Analitycy szacują, że wzrosła ona o 1,8 proc. w relacji rocznej, po tym jak we wrześniu wzrost ten wyniósł 7 proc. Już potwierdzenie tych prognoz może w obecnych warunkach zostać odebrane jako sygnał zdecydowanego hamowania polskiej gospodarki, a jednocześnie czynnik przesądzający o obniżce stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Tym samym takie dane mogą złotego osłabić.

Z uwagi na nienajlepszy sentyment do polskiej waluty, wyższa od oczekiwań dynamika produkcji przemysłowej, nie przełoży się na spadek kursów USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz, kryzys
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz