Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Wzrosty na Wall Street osłabiły dolara

0
Podziel się:

W poprzednich komentarzach pisaliśmy, iż przedłużający się spór w Europie o to, jak obniżyć grecki dług będzie sprzyjał turbulencjom rynkowym. Wczoraj mieliśmy tego doskonała próbkę. Na celowniku był bank Dexia po tym, jak rada nadzorcza wezwała zarząd do rozwiązania problemów strukturalnych banku.

<b>Przemysław Kwiecień</b>
<br /><br />
Analityk XTB
<b>Przemysław Kwiecień</b> <br /><br /> Analityk XTB

Akcje Dexii traciły w pewnym momencie ponad 30 proc., straty zmniejszyła dopiero deklaracja rządów Francji i Belgii (są już udziałowcami banku w następstwie kryzysu sprzed trzech lat), iż są gotowe pomóc w razie potrzeby.

Zdolność przejęcia strat przez rządy jest jednak również ograniczona wobec wysokiego poziomu długu i spowolnienia, które sprawi, iż relacje dług/PKB jeszcze wzrosną. Ryzyko zostanie gdzieś wycenione i widać było to wczoraj w premiach za ryzyko od belgijskiego długu, które wzrosły o 27 bp do 209 bp (dla 10 latek) - najwyżej od połowy września. A kombinacja wysokiej relacji dług/PKB i wysokich kosztów finansowania kończy się obniżkami ratingu, jak w przypadku Włoch.

Agencja Moody's obniżyła rating Włoch aż o 3 poziomy z Aa2 do A2. Nie było to przesadnym zaskoczeniem - o takim ryzyku pisaliśmy już we wrześniu, obecnie rating będzie też na poziomie S&P i jeden poziom poniżej Fitch, można więc powiedzieć, że Moody's jedynie nadrabia zaległości. Jednak ryzyka są oczywiste: problemy sektora finansowego mogą dodatkowo pogłębić problemy fiskalne na poziomie rządów.

...oraz udana końcówka sesji na Wall Street

Notowania kontraktów na indeks S&P500 znalazły się wczoraj na poziomie najniższym od początku września 2010, jednak ostatnie 40 minut sesji przyniosło bardzo silne wzrosty. Bezpośrednim pretekstem do wzrostów był raport FT, iż szykowana jest szybka rekapitalizacja europejskich banków. Wczorajszym wzrostom przypisuje się jednak dodatkowe znaczenie - dzięki nim notowania indeksu znalazły się powyżej tzw. strefy niedźwiedzia, która zaczyna się 20 proc. poniżej szczytu z początku maja. Część komentatorów widzi w tym szansę na dłuższe odreagowanie.

To jednak optymistyczny punkt widzenia. Póki co realizujemy spadkową sekwencję kolejnych lokalnych minimów i maksimów i wczorajszy wzrost niczego w tej kwestii nie zmienił. Niestety potwierdzenie wzrostów uzyskamy dopiero w momencie pokonania poprzedniego lokalnego maksimum (czyli złamania negatywnej sekwencji) – a to jest dopiero poziom 1190 pkt., a wtedy akcje nie będą szczególnie tanie.

Odreagowanie na Wall Street wiązało się również z umocnieniem europejskich walut wobec dolara, co wygląda obiecująco szczególnie w przypadku pary GBPUSD, gdzie w okolicach silnego wsparcia zostało wyrysowane drugie dno formacji, która mogłaby rozpocząć przynajmniej korektę wzrostową. Aby tak się jednak stało nastroje muszą zostać podtrzymane, a Bank Anglii musiałby powstrzymać się tym razem od luzowania ilościowego.

W kalendarzu - indeksy aktywności w usługach, ADP, RPP

W środę czeka nas publikacja indeksów aktywności w usługach - o 9.58 w strefie euro (odczyt finalny, konsensus 49,1 pkt.), o 10.28 w Wielkiej Brytanii (konsensus 50,5 pkt.), zaś o 16.00 w USA (konsensus 53 pkt.). Kluczowy może być jednak raport ADP (14.15, konsensus +75 tys.), choć ostatnio dawał on zbyt optymistyczne wskazania przed rządowym raportem z rynku pracy. W Polsce decyzja RPP - obniżki stóp spodziewamy się dopiero w przyszłym roku, ale na konferencji po posiedzeniu (16.00) może być poruszany temat interwencji na rynku złotego.

Porównaj na wykresach notowania walut

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)