Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Zajkowski
|

Za wcześnie na zaostrzanie retoryki

0
Podziel się:

Utrzymuje się mała przestrzeń do umocnienia dolara kanadyjskiego, na co wskazuje m.in. bardzo umiarkowana reakcja na ostatni, korzystny dla niego spadek dyferencjału stóp procentowych.

Za wcześnie na zaostrzanie retoryki

Na kończącym się jutro posiedzeniu Banku Kanady nie powinno dojść do zmiany parametrów polityki pieniężnej - żadna z 20 ankietowanych przez agencję Bloomberg instytucji finansowych nie spodziewa się takiego posunięcia.

W ostatnim czasie przedstawiciele władz monetarnych kładli nacisk na uzależnienie przyszłych decyzji od napływających danych z gospodarki oraz sytuacji na rynku finansowym. Od ostatniego posiedzenia natomiast dane makro wypadły dość niejednoznacznie. Zwrócić jednak należy uwagę na dwie kluczowe kwestie czyli inflację i wzrost gospodarczy. Ta pierwsza bowiem od października systematycznie rośnie i w styczniu uplasowała się na najwyższym poziomie od czerwca 2012 roku - 1,5 proc. w ujęciu rocznym. Tym samym tempo inflacji zbliża się do celu BoC a poziomie 2 proc. i powoli przestaje być głównym zmartwieniem Banku Kanady. Przypomnijmy, że w listopadzie spadek inflacji do 0,7 proc. był jednym z głównych powodów zmiany tonu władz monetarnych z lekkiego zaostrzania polityki na bardziej neutralny.

Rośnie również wzrost gospodarczy - w czwartym kwartale annualizowana dynamika PKB wyniosła 2,9 proc. i po raz piąty z rzędu przewyższyła konsensus rynkowych prognoz. Co więcej w górę zrewidowano tempo wzrostu w pierwszej połowie ubiegłego roku. Co ważne wzrost napędzany był wydatkami konsumenckimi, które wzrosły o 3,1 proc. Ponadto polityka niskich stóp procentowych przynosi wymierne efekty dla zamożności gospodarstw domowych - średni koszt obsługi prywatnego zadłużenia spadł do poziomu 7,1 proc. dochodu do dyspozycji, czyli stanowi najniższy odsetek od ponad 20 lat.

Uważamy, że przyspieszenie inflacji oraz wzrostu gospodarczego są wciąż zbyt nikłe by skłonić Bank do zaostrzenia retoryki. Spodziewamy się również bardzo ograniczonej reakcji na rynku walutowym. Kluczowe znaczenie dla notowań USD/CAD w tym tygodniu powinny mieć raporty z rynków pracy USA oraz Kanady - obie publikacje w piątek o 14:30. Sądzimy, że obecnie utrzymuje się bardzo mała przestrzeń do umocnienia dolara kanadyjskiego, na co wskazuje m.in. bardzo umiarkowana reakcja na ostatni, korzystny dla niego spadek dyferencjału stóp procentowych. Zakładamy, że w kolejnych tygodniach trend wzrostowy na USD/CAD powinien zostać utrzymany.

komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)