Notowania

komentarze walutowe
30.08.2011 09:01

Złoty czeka na PKB

Wtorkowy poranek przynosi nieznaczne osłabienie złotego. O godzinie 08:42 kurs USD/PLN testował poziom 2,8660 zł, EUR/PLN 4,1541 zł, a CHF/PLN 3,5129 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wtorkowy poranek przynosi nieznaczne osłabienie złotego. O godzinie 08:42 kurs USD/PLN testował poziom 2,8660 zł, EUR/PLN 4,1541 zł, a CHF/PLN 3,5129 zł. *

Publikowane dziś przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) dane o wynikach polskiej gospodarki w II kwartale br. oraz nastroje na rynkach globalnych, zdecydują o notowaniach polskiej walut w relacji do dolara i euro. Kurs CHF/PLN będzie natomiast w głównej mierze zależał od tego, czy szwajcarska waluta będzie dalej traciła na wartości.

O godzinie 10:00 GUS opublikuje dane o polskim PKB za okres II kwartału br. Rynek szacuje, że jego dynamika nieco spowolni i wyniesie 4,2% R/R, wobec 4,4% R/R odnotowanych w pierwszych trzech miesiącach roku. Wynik poniżej 4% zostałby źle odebrany przez inwestorów, budząc strach o perspektywy polskiej gospodarki. To zaś prowadziłoby do osłabienia złotego. Dane lepsze od prognoz odsuną te obawy i jeżeli tylko będą korelować z lepszymi nastrojami na świecie, wzmocnią złotego.

O ile raport o PKB może wpłynąć na zachowanie polskiej waluty w godzinach przedpołudniowych, to w drugiej połowie dnia kluczowe będą już nastroje na rynkach globalnych. Te zaś będą kształtowane głównie przez dane z USA. Inwestorzy poznają czerwcowy indeks S&P/Case-Shiller (prognoza: -4,65 R/R) i sierpniowy indeks zaufania amerykańskich konsumentów (prognoza: 52 pkt.). W godzinach wieczornych zostanie jeszcze opublikowany protokół z sierpniowego posiedzenia FOMC, na co polski rynek walutowy w pełni będzie mógł zareagować dopiero jutro.

O ile dane i nastroje na rynkach globalnych zdecydują o notowaniach EUR/PLN i USD/PLN, to już zachowanie CHF/PLN będzie zależało od tego, czy obserwowana wczoraj i w piątek deprecjacja szwajcarskiego franka, co miało swe źródła w lepszych nastrojach na świecie, obawach przed ujemnymi stopami procentowymi w Szwajcarii i słabych danych ze Szwajcarii, będzie kontynuowana.

Tagi: komentarze walutowe, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz