Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty: Dobre nastroje pozostały

0
Podziel się:

Dzisiejsze notowania rozpoczęliśmy w spokojnej atmosferze przy poziomach 3.9150 za euro i 3.26 na rynku dolara. Siła naszej waluty mierzona odchyleniem od parytetu spadła nieznacznie w okolice 15.5% po jego mocnej stronie.

Podczas wczorajszych notowań złoty zdołał odrobić większość strat, jakie poniósł w pierwszych godzinach handlu, kiedy kurs EURPLN wzrósł o ponad 5 groszy do poziomu 3.94 zł., natomiast dolar zyskał prawie 6 groszy rozpoczynając notowania na poziomie 3.27 zł. Przez dalszą część sesji wyraźnie jednak dominowali kupujący naszą walutę. Taka sytuacja potwierdzałaby dobry sentyment inwestorów wobec naszej waluty - trzeba jeszcze zwrócić uwagę na zachowanie rynku w piątek, kiedy złoty wyraźnie zyskiwał na wartości mimo nadchodzących wyborów oraz dość stonowaną reakcję na ich wynik. Mimo to przez najbliższe dni to właśnie newsy ze świata polityki mogą mieć znaczny wpływ, niekoniecznie korzystny na notowania złotego. Trwająca kampania przed wyborami prezydenckimi - a w przedwyborczych sondażach czołowe miejsca zajmują liderzy obu partii, z pewnością odwlecze w czasie merytoryczne dyskusje nad powstaniem rządzącej koalicji i do tego czasu możemy spodziewać się sporej zmienności na rynku.

W dniu dzisiejszym rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego zapadnie decyzja o dalszych krokach w polityce pieniężnej. Decyzja ta może bardzo istotnie wpłynąć na rynek biorąc pod uwagę zróżnicowane opinie analityków, co do efektów posiedzenia. Za kolejną obniżką stóp o 25 pkt. bazowych przemawiają publikowane ostatnio dane makroekonomiczne, które nie wskazują wyraźnych zagrożeń inflacyjnych ze strony popytu oraz znaczącego przyspieszenia koniunktury w III kwartale. Moim zdaniem w tej sytuacji duże znaczenie będzie miała ocena obecnej sytuacji politycznej i jej potencjalnego wpływu na politykę budżetową przyszłego rządu, stąd z kolejną obniżką stóp procentowych RPP może szczególnie się nie spieszyć do czasu, aż potencjalni koalicjanci PO-PiS dojdą do kompromisu w kwestii programu gospodarczego. Jeżeli w środę zapadnie neutralna decyzja w sprawie stóp presja na osłabienie złotego wyraźnie wzrośnie, jednak potencjalna korekta nie powinna być długotrwała.

Kurs EURPLN porusza się wyraźnie w trendzie horyzontalnym ograniczonym poziomami 3.87 – 3.95. Wczorajsza skuteczna obrona poziomu 3.95 oddala nieco perspektywę korekty, niemniej jednak technika sugeruje możliwe wzrosty w kierunku poziomu 4.0, gdzie przebiega górne ograniczenie kanału spadkowego. Przełamanie wsparcia przy 3.87 sugerowałoby dalsze spadki w kierunku 3.80, biorąc jednak potencjalne ryzyko niższe poziomy nie będą na chwilę obecną zachęcać do zakupu naszej waluty. Kurs USDPLN przetestował po raz kolejny poziom 3.27, wsparciem jest cena 3.23 a następnie 3.21.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)