Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty nadal słabnie

0
Podziel się:

Środa na rynku walutowym stoi pod znakiem wyraźnego osłabienia złotego. W głównej mierze można to zawdzięczać wczorajszemu komunikatowi po ogłoszeniu decyzji o podniesieniu stóp procentowych w USA, który sugerował możliwość dalszego kontynuowania dotychczasowej polityki monetarnej, co oczywiście pomogło dolarowi.

Środa na rynku walutowym stoi pod znakiem wyraźnego osłabienia złotego. W głównej mierze można to zawdzięczać wczorajszemu komunikatowi po ogłoszeniu decyzji o podniesieniu stóp procentowych w USA, który sugerował możliwość dalszego kontynuowania dotychczasowej polityki monetarnej, co oczywiście pomogło dolarowi.

Notowania zaczęliśmy zatem od skokowej przeceny złotego, a wysokie poziomy trzymają się do teraz. W zasadzie bez echa przeszła natomiast dzisiejsza decyzja RPP. Stopy pozostały bez zmian, czyli na poziomie 4,0%. Taka decyzja była już przez rynek zdyskontowana, zatem nie było mowy o jakimś zaskoczeniu. Tym samym nadal mamy sytuację rosnącej różnicy pomiędzy wolnym od ryzyka dochodem możliwym do uzyskania w USA i Polsce, a więc jest to cały czas czynnik wywierający presję na przecenę złotego na korzyść dolara. O ile w cenach uwzględniane są obecnie dalsze podwyżki stóp w USA, o tyle niewiadomą mogą pozostawać kolejne poczynania RPP. Jeśli komunikat po posiedzeniu miałby nieco jastrzębią wymowę, powinno to złotemu na krótką metę nieco pomóc. Ciężko tu jednak oczekiwać jakiś wyraźnych sugestii, co do możliwości zmiany łagodnego nastawienia w polityce monetarnej, chociażby w obliczu niedawnych danych na temat inflacji, która jest na rekordowo niskich poziomach.

USD/PLN
Dzisiejsze osłabienie złotego przybliżyło rynek do testu okolic wierzchołków sprzed dwóch tygodni przy 3.3070. Jak na razie opór okazał się wystarczający. Kurs jednak cały czas w jego okolicach przebywa. Taka przedłużająca się konsolidacja w rejonie 3.30 może w pewnym momencie posiadaczom złotego ponownie zaszkodzić i kurs wybije się górą. Wówczas w zasięgu ręki byłby poziom 3.41 (161,8% wysokości korekty z ostatnich dwóch tygodni). Wsparcia można się aktualnie doszukiwać przy cenie 3.28. EUR/PLNO wiele gorzej wygląda dla posiadaczy krajowej waluty sytuacja na eurozłotym. Niedawne maksima sprzed dwóch tygodni zostały przełamane, a to z kolei otwiera obecnie drogę w stronę 4.0250, czyli 161,8% wysokości ostatniej fali spadkowej sprzed dwóch tygodni. Warto również zauważyć, że w rejonie 3.9350 znajdował się poziom ostatniego zniesienia 61,8% fali spadkowej, zapoczątkowanej w połowie listopada. Jego przełamanie winno teraz doprowadzić do testu poziomu, skąd korygowany spadek został zapoczątkowany, czyli ok.
4.0440. Największym dla posiadaczy złotego problemem jest jednak to, że dzisiejszym osłabieniem krajowej waluty rynek już oddala się od 2-letniej linii bessy. Znajduje się ona w rejonie 3.89, a jako filtr sygnału sprzedaży można tu było przyjąć właśnie maksima sprzed dwóch tygodni. Ich dzisiejsze przełamanie niestety optymistycznie posiadaczy złotego nastrajać nie może.

*PLN BASKET *Nad niedawne maksima wyszedł również koszyk. Poziom 3.6250, gdzie wyznaczone zostały wierzchołki przed dwoma tygodniami, to także 61,8% zniesienie fali spadkowej, zapoczątkowanej w listopadzie z poziomu ok. 3.74. Wybicie powyżej tej bariery może obecnie sugerować skierowanie się rynku w stronę poziomu, skąd spadek się zaczął. Najbliższym wsparciem jest obecnie poziom początku dzisiejszej luki hossy, czyli wczorajsze maksima przy 3.61. Można zakładać, że zejście pod tę barierę zaowocuje już wyznaczeniem jakieś korekty osłabienia złotego z ostatnich dni. Póki poziom 3.61 się trzyma, popyt jest w coraz bardziej komfortowej sytuacji.

*GBP/PLN *Równie słabo złoty zachowuje się wobec brytyjskiej waluty. Tutaj także doszło do wybicia ponad maksima sprzed dwóch tygodni w rejonie 5.72, choć warto jednocześnie zauważyć, że na wysokim otwarciu się skończyło i obecnie rynek próbuje powrócić pod przełamane 5.72. Wsparcia można się doszukiwać nieco niżej, czyli w rejonie 5.69. Zejście poniżej tej bariery winno zachęcić do kontynuacji korekcyjnego umocnienia złotego. Jeśli jednak okolice 5.72 okażą się nie do przejścia i rynek się stąd odbije, wówczas dzisiejsze umocnienie złotego po wyższym otwarciu traktować należałoby jedynie w kategoriach ruchu powrotnego, potwierdzającego sygnał sprzedaży krajowej waluty.

*CHF/PLN *Mniej więcej podobnie wygląda sytuacja na franku względem złotego. Byki zdołały się wybić powyżej poziomu wierzchołka sprzed dwóch tygodni przy 2.52. Obecnie obserwujemy wahania na jego poziomie, choć nadal otwarta pozostaje poranna luka hossy, której początek znajduje się przy 2.51. Można zakładać, że jej zamknięcie przełoży się na dalsze umocnienie złotego. Póki co, strona popytowa ma na tej parze coraz więcej do powiedzenia. Warto jednak zauważyć, że dzisiejsze maksima (2.53) wyznaczone zostały dokładnie na poziomie 2-letniej linii bessy. Można więc powiedzieć, że ważą się obecnie losy rynku w długim terminie. Z analogiczną linią uporał się dziś eurozłoty. Wyraźne przełamanie 2.53 winno wywołać silną falę sprzedaży złotego, a tym samym byłby to już sygnał zmiany trendu w długim terminie i bardzo poważne ostrzeżenie dla posiadaczy krajowej waluty względem franka.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)