Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Denderski
|

Złoty pozostał stabilny

0
Podziel się:

Pomimo kiepskiej sesji na warszawskim parkiecie kursy złotego pozostały stabilne; skala zmienności nie przekraczała 1,5-2 groszy.

Pomimo kiepskiej sesji na warszawskim parkiecie kursy złotego pozostały stabilne; skala zmienności nie przekraczała 1,5-2 groszy.

Z ,,technicznego" punktu widzenia na CHFPLN i USDPLN powinno dojść wkrótce do odreagowania, ale wciąż trudno znaleźć konkretny fundamentalny impuls, który mógłby sprowokować taką reakcję rynków.

Na pewno klimat wokół naszej gospodarki jest nieco mniej optymistyczny po opublikowaniu prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (które mówią o zwalniającym wzroście, z 6,6% r/r do 4,9% r/r). Nie jest to jednak powód do rozdzierania szat - nasza gospodarka wciąż prezentowałaby się lepiej niż większe gospodarki USA i strefy euro.

MFW za przyczyny spowolnienia podał: wzrost inflacji i konieczność zacieśnienia polityki pieniężnej, droższe surowce oraz żywność - argumenty te znane są od dawna i chyba czas najwyższy, aby zacząć poważnie traktować możliwość spowolnienia tempa wzrostu w naszym kraju. Nawet najczarniejszy scenariusz byłby jednak łatwiejszy, gdyby rząd zdążył wprowadzić potrzebne reformy strukturalne, dlatego też potencjalne głębsze ruchy korekcyjne na EURPLN są nieco odłożone w czasie, przeskalowanie oczekiwań co do fundamentalnego kierunku rozwoju naszej gospodarki wymaga czasu, ale sygnały z OECD i MFW to wiadomości, których nie należy lekceważyć.

Analizując wydarzenia mijającego dnia za największe zaskoczenie należy uznać treść protokołu z ostatniego posiedzenia BoE, według którego ostatnia decyzja banku została przegłosowana w stosunku 6:3 a nie 9:0 jak wcześniej zakładano. Funt mocno stracił na wartości do dolara (notowania pary GBPUSD przypominają ostatnio ,,kolejkę górską", dzienna zmienność to około 3 figury, kurs naprzemiennie rośnie i obniża się).

Jutro o 10:00 opublikowana zostanie wartość indeksu Ifo za kwiecień, oczekuje się spadku indeksu, ale niewykluczone, że dojdzie tu do niespodzianki, którą zapowiadają dzisiejsze dane o zamówieniach przemysłowych w strefie euro (wzrost aż o 9,9% r/r). O 14:30 drugi kluczowy raport - zamówienia na dobra trwałego użytku w USA, co do tych danych nasze oczekiwania są zdecydowanie pesymistyczne.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)