Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
03.03.2011 09:07

Złoty przy poziomach wsparcia

Wczorajsza poprawa nastrojów na rynku głównej pary walutowej pozwoliła na przebicie istotnego oporu 1,3850 i ustabilizowanie kursu na poziomie 1,3860.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na taki rozwój sytuacji wpłynęło przede wszystkim ciągle rosnące przekonanie o podwyżce stóp w Eurolandzie i zapewnienie ewentualnego zwiększenia wydobycia ropy przez Arabię Saudyjską. Dzisiejszy spokój panujący w sesji azjatyckiej i na otwarciu w Europie może sugerować, że inwestorzy czekają z ruchami na dzisiejszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych.

Oczekiwania wobec podwyżki są duże, szczególnie po jastrzębich wypowiedziach w ostatnim czasie niektóry członków Rady Prezesów EBC. Z drugiej strony spora ich część została już zdyskontowana przez rynek. Przed decyzją uwagę inwestorów powinny zwrócić także istotne dane makroekonomiczne ze Strefy Euro.

Złoty przy poziomach wsparcia

Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie tylko na chwile osłabiły rodzimą walutę. Wynikło to po części z tego, że w większości inwestorzy spodziewali się takiego rozwiązania i zdyskontowali je wcześniej w znaczny stopniu. Więcej wpływu na zachowanie złotego miały słowa prezesa NBP Marka Belki.

Stwierdził on, że w krótkim terminie inflacja konsumencka może dobić do 4 proc. ze względu na wysokie ceny ropy. Dodał także, ze styczniowa podwyżka nie była jednorazowym działaniem. Na zmniejszenie awersji do polskiej waluty zadziałała także poprawa nastrojów na głównej parze walutowej. Dlatego dziś na otwarciu w Europie kurs USD/PLN kształtuje się blisko istotnego wsparcia na poziomie 2,86, podobnie jak para EUR/PLN, która oscyluje wokół 3,9660.

Dużo danych ze Strefy Euro

Dzisiejszy dzień będzie kolejnym, który przyniesie nam sporo publikacji makroekonomicznych. O godzinie 10:00 poznamy końcowy odczyt indeksu ISM dla usług w Strefie Euro. Eksperci spodziewają się pozostania wartości tego wskaźnika na poziomie 57,2 pkt. Godzinę później poznamy dwie kolejne publikacje dotyczące Eurolandu. Pierwszą będzie sprzedaż detaliczna, dla której przewidywana wartość ma wynieść 0 proc., co oznacza wzrost z poziomu -0,9 proc. w skali roku. Drugą informacją będzie zrewidowana wartość dynamiki PKB, która ma wynieść tyle samo co pierwszy odczyt, czyli 2 proc. w skali roku.

O godzinie 13:45 poznamy decyzję EBC w sprawie stóp procentowych. Analitycy spodziewają się pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie 1 procent. 45 minut po tej wiadomości odbędzie się konferencja prasowa, na której poznamy uzasadnienie podjętej decyzji. O tej samej godzinie napłyną także dane z amerykańskiego rynku pracy dotyczące liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Według szacunków ma ona wzrosnąć o 7 tys. do poziomu 398 tys. Ostatnia publikacja o godzinie 16:00 również będzie dotyczyła gospodarki Stanów Zjednoczonych. Będzie to indeks ISM dla usług, który ma wzrosnąć o 0,1 pkt do poziomu 59,5 pkt.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
FMCM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz