Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Węgrzanowski
|

Złoty trzyma się mocno

0
Podziel się:

Środowa sesja na rynku złotego nie przyniosła zasadniczych zmian w stosunku do notowań z poprzednich dni. Nasza waluta zyskała wobec dolara, zaś wartość wspólnej waluty zasadniczo się nie zmieniła. Kurs USD/PLN osiągnął rano okolice 3,6520, zbliżając się do ważnego poziomu wsparcia na 3,6500.

RYNEK KRAJOWY
Środowa sesja na rynku złotego nie przyniosła zasadniczych zmian w stosunku do notowań z poprzednich dni. Nasza waluta zyskała wobec dolara, zaś wartość wspólnej waluty zasadniczo się nie zmieniła. Kurs USD/PLN osiągnął rano okolice 3,6520, zbliżając się do ważnego poziomu wsparcia na 3,6500. Kurs euro pozostawał stabilny w przedziale 4,51 – 4,53. Trwa więc konsolidacja w okolicach poziomu 3,5 proc. odchylenia po mocnej stronie parytetu.
Na korzyść złotego wpłynęły w pewnym stopniu dobre dane dotyczące wykonania budżetu (43 – 45 proc. rocznego planu po czerwcu, wobec 61,5 proc. w pierwszym półroczu 2003 r.) oraz przetarg papierów skarbowych. Po aukcji obligacji nasza waluta nieznacznie się umocniła, ale w niedługim czasie wartość złotego powróciła do wcześniejszych poziomów. Inwestorzy zignorowali kłopoty sektora bankowego w Rosji, gdzie kolejne instytucje finansowe zaprzestają wypłat środków klientom. Agencja ratingowa Fitch nie zmieniła swojej oceny Węgier, jednocześnie wskazała na konieczność podjęcia trudnych decyzji politycznych w tym kraju w celu obniżenia deficytu budżetowego, co umożliwi przyjęcie euro w 2010 r.
O godz. 15.50 jeden dolar wyceniany był na 3,6575 złotego, a jedno euro na 4,5230 złotego (odchyl. –3,48 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Jeśli nie dojdzie do zawirowań na krajowej scenie politycznej, złoty ma szansę na dalsze umocnienie i testowanie ważnego poziomu 4,50 złotego za euro. Cena dolara ma przed sobą istotny poziom wsparcia w okolicach 3,60.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY
Środowa sesja przyniosła umocnienie japońskiej waluty. Decydujące znaczenie dla kursu USD/JPY miały reakcje inwestorów na opublikowane we wtorek dane z rynku amerykańskiego oraz napięta sytuacja polityczna w Japonii. Przeważyły negatywne reakcje na spadek wskaźnika ISM oraz obawy dotyczące wolniejszej od oczekiwań podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy zignorowali tym razem czynniki polityczne, skupiając się na fundamentach gospodarczych. Środowe publikacje japońskich gazet zapowiedziały lepsze niż oczekiwano prognozy rozwoju drugiej co do wielkości gospodarki na świecie. Po osiągnięciu poziomu 108,31 nastąpiła korekta, po której japońska waluta nieznacznie się osłabiła. Jen pozostał jednak mocny, a jego wartość wahała się w przedziale 108,30 – 108,70.
O godz. 15.50 jeden dolar wyceniany był na 108,66 jena.

Krótkoterminowa prognoza
Oczekiwanie na niedzielne wybory parlamentarne powstrzymuje głębsze umocnienie jena. Kurs USD/JPY w najbliższym czasie powinien pozostać w przedziale 108 – 109.

EUR/USD
Podczas środowej sesji euro konsekwentnie umacniało się do dolara. Rozpoczynając dzień od poziomu 1,2270 wspólna waluta wzmocniła się do linii niedawnego oporu 1,2370. Kolejna przeszkoda dla wzmocnienia euro to poziom 1,2380. Wzrost kursu EUR/USD to przede wszystkim wynik negatywnych informacji z rynku amerykańskiego. Gorsze od oczekiwanych wyniki sektora usług oraz wysokie ceny ropy naftowej oddalają perspektywę agresywnej podwyżki stóp procentowych w USA. Różnica w oprocentowaniu obu walut pozostaje więc jedną z zasadniczych przyczyną wzrostu eurodolara.
O godz. 15.50 jedno euro wyceniane było na 1,2365 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Na rynku brakuje obecnie pozytywnych sygnałów, które mogłyby umocnić dolara. Kursu EUR/USD powinien utrzymywać się w przedziale 1,2260 – 1,2400.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)