Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
08.04.2013 08:40

Zwyżka na złotym. Inwestorzy czekają na decyzję RPP

W przypadku inwestorów krajowych wydarzeniem tygodnia na złotym będzie środowa decyzja RPP w zakresie stóp procentowych. Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi otwarcie notowań w rejonie piątkowych minimów na parach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi otwarcie notowań w rejonie piątkowych minimów na parach. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1550 zł za euro, 3,2013 zł za dolara amerykańskiego oraz 3,4240 zł względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wyraźnie spadły i wynoszą aktualnie 3,610 procent w przypadku obligacji 10-letnich.

Piątkowe skokowe umocnienie polskiej waluty wpisywało się we wcześniej zarysowany scenariusz zakładający, iż przekroczenie przez eurodolara poziomu 1,30 dolarów skutkować będzie również zmianą nastawienia wokół bardziej ryzykownych walut.

Analogiczny ruch aprecjacyjny obserwowaliśmy na rynku węgierskiego forinta. Poranne próby osłabienia złotego mają związek z faktem, iż otwarcie rynku bazowego poniżej 1,30 dolarów wskazuje, że sytuacja nie została jeszcze rozstrzygnięta na korzyść popytu. Czynnikiem stabilizującym złotego jest obecnie wycena polskiego długu, którego rentowności znajdują się w rejonie historycznych minimów, najprawdopodobniej z uwagi na wzrost popytu ze strony azjatyckich inwestorów.

W przypadku inwestorów krajowych wydarzeniem tygodnia na złotym będzie środowa decyzja RPP w zakresie stóp procentowych. Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli RPP wskazują, iż należy spodziewać się decyzji o pozostawieniu stóp na obecnym poziomie. Kluczowym, w świetle ostatnich spekulacji co do możliwego cięcia stóp w II połowie bieżącego roku, będzie natomiast konferencja prasowa po posiedzeniu oraz stanowisko Marka Belki. Rynek wyczekiwać będzie najmniejszych zmian nastawienia mogących wskazywać na możliwe dalsze obniżki w przyszłości.

Poniedziałek w ujęciu makro nie przynosi publikacji kluczowych wskaźników z krajowego bądź szerokiego rynku. Inwestorzy poznają m.in. indeks Sentix dla Strefy Euro za kwiecień oraz produkcję przemysłowa z Niemiec, jednak z uwagi na brak danych z USA komentatorzy skupiają się przede wszystkim na ubiegłotygodniowych słabych wskazaniach z amerykańskiego rynku pracy.

Z rynkowego punktu widzenia piątkowe umocnienie złotego zmienia nieznacznie układ techniczny na rynku, sugerując możliwe zakończenie trendu deprecjacyjnego na złotym. Kluczowym będą jednak impulsy z szerokiego rynku, gdzie powrót eurodolara powyżej 1,30 dolarów pozwoli na stabilizację kursów i utrzymanie piątkowych zwyżek. W przypadku, aktualnie kreującego się, ruchu korekcyjnego zakładać można, iż inwestorzy na złotym mogą również chcieć zrealizować część pozycji. Niemniej do środowej decyzji RPP złoty powinien pozostawać stabilny w oczekiwaniu na sygnały z RPP co do dalszej ścieżki polityki monetarnej.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz