Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Koniec tajemnicy wynagrodzenia. To dobra wiadomość dla pracowników

350
Podziel się:

Dzięki europejskim przepisom pracodawcy będą musieli podawać informacje, które ułatwią pracownikom sprawdzenie, ile zarabiają inni. Tym, którzy nie przestrzegają przepisów, będą grozić sankcje, w tym kary finansowe.

Koniec tajemnicy wynagrodzenia. To dobra wiadomość dla pracowników
Wynagrodzenia mają być jawne (Pexels, fauxels)

Parlament Europejski ogłasza koniec tajemnicy wynagrodzenia. Teraz pracownicy będą mieli możliwość porównać swoje wynagrodzenie z pensją kolegów zatrudnionych na tych samych stanowiskach.

Parlament przyjął nowe przepisy dyrektywy podczas czwartkowej sesji plenarnej stosunkiem głosów 427/79 (76 posłów wstrzymało się od głosu). Po zakończeniu procedury, kraje członkowskie będą musiały dostosować do niej swoje przepisy.

Będą musiały m.in. zmienić prawo tak, by pracownicy mogli żądać przejrzystych i pełnych informacji o indywidualnym i średnim poziomie wynagrodzenia w podziale na płeć.

Tajemnica wynagrodzenia zakazana

Po zmianach pracodawca nie będzie mógł ograniczać pracownikowi dostępu do informacji o poziomie wynagrodzeń pracowników tej samej lub innych kategorii. Nie będzie też mógł umownie zobowiązać pracownika, by nie zdradzał wysokości wynagrodzenia.

Mało tego, jeżeli pracownik uzna, że pracodawca nie zastosował wobec niego zasady równego wynagrodzenia, i skieruje sprawę do sądu, to – zgodnie z przepisami krajowymi – właśnie prawodawca będzie musiał udowodnić, że nie doszło do dyskryminacji.

Kobiety zarabiają mniej

Kobiety w Unii Europejskiej za tę samą pracę zarabiają średnio o 13 proc. mniej niż mężczyźni – wskazał Parlament Europejski. Takim różnicom mówi: dość.

Teraz struktury płac będą musiały opierać się na kryteriach neutralnych płciowo. Neutralne płciowo mają być także systemy oceny, ogłoszenia o naborze i nazwy stanowisk, a procesy rekrutacji mają być niedyskryminacyjne.

Jeżeli sprawozdania z wynagrodzeń wykażą 5-procentową lukę płacową między kobietami a mężczyznami, pracodawca będzie musiał przeprowadzić ocenę wynagrodzeń we współpracy z przedstawicielami pracowników.

Wobec pracodawców, którzy naruszają przepisy, państwa członkowskie będą musiały wprowadzić skuteczne, proporcjonalne i odstraszające sankcje, np. kary finansowe.

PE zagłosował. Kraje będą musiały dostosować przepisy

Przyjęcie przepisów przez Parlament Europejski to jeden z elementów procedury tworzenia prawa w UE, potrzebne są jeszcze kolejne. Nim to konkretne prawo będzie obowiązywać w państwach członkowskich, Rada będzie musiała następnie zatwierdzić porozumienie. Następnie jego tekst zostanie podpisany i opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po publikacji.

Co istotne, dyrektywy określają końcowe rezultaty, jakie należy uzyskać w każdym państwie członkowskim, dają jednak rządom krajowym możliwość decydowania, w jaki sposób zmienić własne prawo, by osiągnąć wytyczone cele.

Każda dyrektywa określa, do kiedy trzeba dostosować prawo krajowe.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(350)
rtq
2 miesiące temu
Łodzianka - od razu widać jaką jesteść totalitarystką - tak urlop macieżyński (zwana od niedawna zgodnie z unijną nowomową rodzicielskim) może być dzielony - ale czy powinien to nie Twoja sprawa - każdy sam decyduje - większość ludzi tego nie chce i daj im żyć tak jak chcą. Jak masz chłopa który pójdzie na tacieżyński to się tym pochwal na rozmowie o pracę bo niestety zgodnie z obecnym prawem to Cię nawet pracodawca nie może o to zapytać więć zakłada zgodnie ze statystyką że to Ty pójdziesz na macieżynski.
Licznik
2 miesiące temu
Prosta kalkulacja. Równość to równość. Ale przedmiotem równości powinno być życie, a dokładniej długość życia, mianowicie: Mężczyzna w Polsce żyje średnio 73 lata, kobieta 81 lat. Mężczyzna na emeryturze przechodząc w wieku 65 lat żyje przeciętnie 8 lat, kobieta przechodząc w wieku 60 lat na emeryturę żyje przeciętnie na niej lat 21. Patrząc na powyższe to albo: 1. mężczyzna przechodzi w wieku 52 lat na emeryturę i żyje na niej lat 21 jak kobieta, która nadal będzie przechodzić w wieku 60 lat na emeryturę. W tym przypadku mężczyzna musi mieć większe zarobki bo pracuje o 8 lat krócej od kobiety i ma krótszy okres składkowy, aby otrzymać taką samą wysokość emerytury. 2 Lub, ustalamy przeciętnie człowiek na emeryturze powinien żyć np. 10 lat, a więc mężczyzna przechodzi na nią w wieku 63lat, a kobieta w wieku 71lat. I nadal mężczyzna powinien zarabiać więcej aby otrzymać tą samą emeryturę bo ma o 8 lat krótszy okres składkowy. Nie ma w tym żadnej niechęci do kobiet, ani kogokolwiek. Zwykła prawdziwa równość. Równe emerytury i równa długość życia na emeryturze w zależności od płci.
Aneta
2 miesiące temu
To nie jest dobra decyzja.Polacy nie dorośli do tego aby takie informacje posiadać.Pisze to jak pracownica HR odpowiedzialna za wynagrodzenia.Dodam że jestem pracownikiem wykonawczym nie kadra menadżerską.
Beka
2 miesiące temu
Idę do roboty do inspekcji pracy...będę j3bal prywaciarzy ile wzlezie
równo,równo,r...
2 miesiące temu
czy się stoi czy się leży, wszystkim po równow się należy!!!
...
Następna strona