Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Koniec z podwójną składką. Rząd bierze się za ZUS i KRUS

263
Podziel się:

Rząd zajmie się projektem przepisów, które uregulują kwestie związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z ZUS i KRUS - wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Koniec z podwójną składką. Rząd bierze się za ZUS i KRUS
Koniec z podwójnymi składkami. Zbieg świadczeń z ZUS i KRUS ma być uregulowany. (PAP, Darek Delmanowicz)
bELcmiQB

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przygotowany przez resort rolnictwa.

Głównym celem planowanych zmian jest usunięcie mankamentów w funkcjonowaniu rozwiązań w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników.

Z powodu luki w przepisach część rolników, którzy oprócz prowadzenia działalności rolniczej pracowali na etacie musiała zapłacić zarówno składkę ZUS, jak i KRUS.

bELcmiQD
Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

Projekt ma przede wszystkim uregulować kwestie związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Ma też stworzyć stały mechanizm chroniący dzieci świadczące pomoc w gospodarstwie rolnym ze względu na możliwy wypadek przy pracy rolniczej.

Zaproponowano też rozwiązanie, dzięki któremu osoby o długim stażu ubezpieczeniowym będą mogły łatwiej uzyskać świadczenie związane z niepełnosprawnością.

bELcmiQJ

"Dzięki tym zmianom wyeliminowane zostaną mankamenty przy ustalaniu wysokości świadczeń emerytalnych dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. w przypadku zbiegu prawa do świadczeń emerytalnych z ZUS i KRUS" - czytamy w komunikacie.

Zmiany mają też dostosować przepisy o ubezpieczeniu społecznym rolników do praktyki w ich stosowaniu wynikającej z orzecznictwa sądowego - poinformowano.

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to ostatni kwartał tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELcmiRe
pieniądze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(263)
miras
2 miesiące temu
na przykład pisowi inflacja w ogóle nie straszna
IZI
2 miesiące temu
ZLIKWIDOWAC ZUS ZOSTAWC KRUS ALE BEDZIE CHECAAAA
IWONA
2 miesiące temu
A KIEDY WKONCU RZĄD SIE ZAJMIE TYM CO OBIECAŁ W ŁADZIE PIERZWSZE STO DNI GODNE STAŻOWE NIEZALEZNIE DO WIEKU ZOSTAŁO TYLKO 5 DNI DO DOTRZYMANIA SŁOWA A ONI TYLKO RZEZBIENIEM KASY DLA SIEBIE ZAJĘCI
bELcmiRf
Pinki
2 miesiące temu
Płaciłem kiedyś krus i poszedłem do pracy i w moim przypadku krus sam doszedł do tego dość szybko i wykreślono mnie z uprawnionych do płacenia składki. Pieniądze za kwartał zwrócono więc nie wiem nad czym minister pracuje i czym się chwalą. Niech państwowe przechowalnie urzędników zlikwiduje i wezmą się do pracy bo jak widać się da. Umówmy się, w urzędach państwowych duża część popija kawę i patrzy na zegarek. Ile zrobił nie istotne wypłata pewna.
Rolnik31
2 miesiące temu
Mam 31 lat jestem rolnikiem dostałem gospodarstwo po tacie musiałem wziąć kredyt aby dokupić ziemi w mojej wsi wszyscy uciekli do miasta obrabiam wszystkie ziemie w pobliżu jako dzierżawy tak mam duże ciągniki i dużo bydła mięsnego więc wniosek prosty duże koszty duże rachunki prąd woda. Większość co tu się tak mądrzy to ludzie z zakładu pracy. KRUS was okrada? A skąd wasze 500+ skąd zasiłki MOPS itd? Może o tym warto pomyśleć to my rolnicy napędzany ta gospodarkę. Jakie ceny dostaję rolnik za żywiec jakie ceny mięsa są w sklepach. Pytanie do Was gdybyście mieli okazję ilu z Was z ZUS przeszli by na KRUS
...
Następna strona